Passiflora Çiçeğinin Faydaları

passifloraPassiflora Çiçeği, Türkçe de Çarkıfelek Çiçeği olarak da bilinir. Genel olarak bu bitkinin tamamı kullanılır. Yani her bölümü faydalıdır. Çok yılışık ve uzun yıllı bir sarmaşıktır. Genel olarak boyu 11 metreyi bulabilir. Adı latincedir. Bakılmış olduğunda testere dişli bir çiçek türüdür. Yaprakları asimetriktir ve karşılıklı değildir. Bu çiçeği tanımak oldukça kolaydır. Taç yaprakları pembeye yakın bir beyaz tonunda, Çanak yaprakları ise yeşil ve beyaz renklerdedir. İç Taç yaprakları da vardır ve onun rengi de mor ve beyazdır. Tepecikleri oldukça kalındır. Taneler halinde turuncu meyveleri olur ve çekirdekleri oldukça büyüktür. Böyle bir çiçeği tanımamak mümkün değildir.
Bu çiçeğinin ana vatanı olarak bilinen yer Amerika’nın tropik bölgeleridir. Fakat uyumlu yapısı sayesinde Dünya’nın her yerinde yetiştirmek mümkündür. Çiçeğin adını bir keşiş ve alim olan Jacomo Bosio koymuştur. Bu çiçeği ilk keşfeden kişi de odur. Adının Passiflora olmasının nedeni, çiçeğin görüntüsünün, İsa’nın çarmıha gerildiği sahneye benzetmesinden kaynaklı olarak bu ismi vermiştir. Her bir yaprak ve dikeni, bir şeye benzeterek bu kanıya varmıştır.
Bugünlerde, uykusuzluk, depresyon ve için kullanılır. Almanya da tescilli olarak bitkinin ham hali gerginliğe bağlı olarak stres durumlarında kullanılmaya başlanmıştır. Beyinde oksijen gitmesini baskı altına alan bir takım hamalalara karşı etkili olan bitki, toplar damarda ki kan basıncını da düşürür. Hemoroid de anal yollarda ki toplar damarların basıncından oluşan bir hastalıktır. Bu nedenle oldukça faydalıdır. , toplar damarda ki basıncın artmasıdır. Bu basınç zorlanmalardan kaynaklı artar. Ikınmalar, kabızlık, tuvalet alışkanlığının yanlış olması bu durumlara neden olabilir. O nedenle kan basıncının düşük olması oldukça önemlidir.
Anal yollarda ki damarlar, her duruma uyum sağlayabilecek bir yapıdadır. Bu nedenle basıncın yüksek olması, damarların basınca uyum sağlamak için genişlemesine neden olur. Bu genişleme de yastıkçıkların sarkmasına, memeleşmesine, gevşemesine neden olur. Bu hastalığın adı hemoroiddir. Halk arasında basur yada mayasıl adı da verilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...