Mayasıl Nedir? Nasıl oluşur?

mayasıl                Mayasıl, tıpta adı ile anılan hastalığın halk arasında ki adıdır. Daha yaygın kullanılan adı ise basurdur. Bu hastalık bir damar hastalığıdır. Tıpkı varis gibi bir hastalıktır, tek farkı anal yollarda meydana gelmesidir. Asıl sıkıntılı olan kısmı da zaten burasıdır.

Mayasıl, anal yollarda ki toplardamarların genişlemesinden oluşan bir hastalıktır. İnsanların belirli nedenlerden dolayı zorlanmaları, örneğin dışkılama sırasında ki aşırı ıkınmalar, damarlarda ki kan basıncını arttırır. Artan kan basıncı damarları zorlar ve genişlemesine neden olur. Bu genişleyen damarlar da hemoroid adı verilen yastıkçıkların sarkmasına neden olur. Hemoroidlerin sarkması istemsiz gaz ve sıvı çıkmasına, dışkılama sırasında ağrılara, kanamalara, anüs etrafında ki şişliklere neden olur. Sarkan hemoroidin yerine göre iki türe ayırmak mümkün. Bunlar iç hemoroid ve dış hemoroid. Dış hemoroid çok nadir görülür. En sık görülen türü iç hemoroiddir.

İç hemoroid, tıpta 4 farklı aşamaya ayrılır. 1. Aşama hemoroid yani mayasılın ortaya çıktığı zamandır. Daha yeni ortaya çıkmıştır. Dışkılama sırasında hızlı damlar şekilde kanama meydana gelir ve dışkılama sırasında ağrı oluşur. Eğer makatta çatlak oluşmuş ise, ağrılar da oldukça şiddetli olabilir.

2. Aşama da hemoroid tamamen memeleşmeye başlamıştır. Dışkılama sırasında anüsten dışarı çıkar. Bu da oldukça şiddetli ağrı ve kanamalara neden olur. Ayağa kalktığınızda dışarı çıkan hemoroid geri içeri girer.

3. aşama da dışkılama sırasında dışarı çıkan hemoroid kendiliğinden içeri girmez. Onu eliniz ile içeri itmeniz gerekir. Eğer dışarıda kalırsa daha fazla ağrıya, iltihaba ve şişliklere neden olur. Bu aşama da doktor cerrahi müdahalede bulunabilir.

4. Aşama artık hemoroidin geldiği son noktadır. Hemoroid anüsün dışına çıkmıştır ve ne yapsanız da içeri girmez. Çok fazla ağrıya neden olur. Ameliyat kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Mayasıl, basur ya da hemoroid sarkmasından korunmanın birçok yolu vardır. Bunun için en doğru önerileri doktorunuz yapacaktır. Beslenme şeklinden, değiştirilmesi gereken alışkanlıklara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunu desteklemek için de, bir takım ilaçların kullanılması istenebilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...