Mahrem Algısı ve Hemoroid

basur-tedavisi_032Hemoroid, esasen bir damar hastalığıdır. Bu damar hastalığı, varis ile aynı olan, damarların genişlemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Anal yollarda ki damarların genişlemesi, zamanla sarkmaya ve memeleşmeye başlar. Bu sarkmalar da dışkılama sırasında kanamalara, ağrılara, şişliklere vs. gibi nedenlere yol açar. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre bu hastalık 30 yaşın üzerinde ki her iki kişiden birinde var. Fakat hastaneye başvuranların sayısı oldukça az. Bunda hastalığın mahrem sayılan bir bölgede olmasının rolü büyüktür. İnsanlar sağlıkları da söz konusu olsa birine hemoroid hastalığından ve şikayetlerinden bahsetmekten kaçınıyor. Bir kesim bu hastalık ile yaşamayı öğreniyorken, bir kesim son aşamaya varınca doktora gidip, ameliyatın kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Oysa ilk fark edildiği anda gidilse, sadece ilaç ve beslenme ile bu hastalıktan kurtulmaları ve hemoroidi baskı altına almaları mümkün olurdu.

Hemoroidi olup da doktora gitmeyenleri incelemiş olduğunuz zaman büyük çoğunluğu ayıplı bir bölgede olduğunu düşündüğü için gitmek istemediğini görebilirsiniz. Diğer küçük bir kesim de daha önce ameliyat olmuş ve çok acı çekmiş kişilerle, ağrımasından korkan kişiler olduğunu görüyoruz. Fakat şöyle bir sıkıntı var ki, asıl gidilmediği zaman daha fazla acı ve zorlu bir hayat yaşıyoruz. Oysa basit önlemlerle, ilaçlarla bu hastalıktan kurtulmak mümkün. Sağlık ile ilgili konularda utanmak, çekinmek oldukça gereksiz ve saçmadır. Sağlığın mevzu bahis olduğu yerde, gerisi teferruattır demek yerinde olacaktır.

Eğer sizin de olma durumu, şiddetli ağrı, makat bölgesinde şişlik, makatta ıslaklık ve kaşıntı gibi durumlar varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Yukarıda ki belirtilerin sadece bir tanesi bile hastalığın başlangıcı olabilir. Size verilecek bir takım ilaçları düzenli kullanıp dengeli beslenerek, bu durumdan kurtulmak mümkün. Aksi taktirde her gün daha fazla ağrı ve kanama ile karşılaşacaksınız. Artık dayanamayıp, doktora gitmek zorunda kaldığınızda ise, ameliyatın kaçınılmaz bir duruma geldiğini öğrenebilirsiniz. daha sancılı geçer. Hemen normal hayata dönemez, uzun süre oturamaz ve ağrı çekmeye devam edersiniz. Üstelik ameliyattan sonra tekrar etme olasılığı da oldukça yüksektir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...