İhmalkarlık Sonucu Hemoroid

ihmalkarlıkHemoroid, oldukça kolay başlayan fakat oldukça ağrılı geçen ve hayatın sonuna kadar sizinle kalan bir hastalık türüdür. Hayati olarak hiç bir tehlikesi yoktur. Ama hayatı zindan edebilecek türde ağrılara neden olur. Her tuvalet zamanı işkenceye dönebilir sizin için. Bu nedenle bu hastalığın sıkıntısını ancak yaşayanlar bilirler. Makatta ki kanamaları, inanılmaz ağrıları, makatta ki şişlikleri, istemsiz gaz ve sıvı çıkışını, makatta ki kanamayı ve bir çok durumu beraberinde getirir. Bu da sizin sosyal hayatınızı inanılmaz derecede olumsuz etkiler. Uzun yolculuklara çıkamaz, her an tedirginlik yaşar, dışarıda uzun süre kalamazsınız. Oysa, hayatınızı bu kadar çok etkileyen ve hastalığın çok basit önlemleri ile korunmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Hem olmamak için, hemde olduktan sonra daha rahat yaşamak için yapmanız gerekenler sadece biraz dikkat etmek. Bu dikkat hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır.
Hemoroid genel olarak zorlanmaların, en çok da dışkılama sırasında zorlanmaların neden olduğu bir hastalıktır. Bu nedenle öncelikle beslenme alışkanlıklarını ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek gerekir. Beslenme konusunda mutlaka sindirimi ve dışkılaması kolay yiyecekler yenmeli. Yani her öğünde ki sebze ve meyve sayısı arttırılmalı. Sebze ve meyvenin içerisinde oldukça fazla bulunan lif, dışkılama sırasında oldukça katkı sağlayacak. Bu nedenle lif oranı yüksek yiyecekler tüketilmeli. Örneğin rafine unundan yapılmış beyaz ekmek yerine, tam tahıllı buğday ekmeği tüketilmeli. Gün içerisinde mutlaka ortalama 2 litre su tüketilmeli. Su bağırsaklarda ve dışkıda yumuşamaya neden olacağı için oldukça önemlidir. Bir de uzak durmak gereken besin maddeleri var. Bol baharatlı ve acı yiyecekler makat bölgesinin tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle uzak durulmalı. Ayrıca dışarıdan yeme alışkanlığı artık bırakılmalı. ekşi ve turşu türlerinden de uzak durulmalı. Hiç yenmesin demiyoruz ama az olarak tüketilmeli. Alkol tüketimi kesinlikle bırakılmalı.
Tuvalet alışkanlığı bir diğer konudur. Bir çok doktora göre, ailede ki bir çok kişinin bu hastalıkla uğraşmasının tek nedeni, yanlış tuvalet ve beslenme alışkanlığıdır. Tuvalette gereğinden fazla uzun durmak, aşırı ıkınmak gibi durumlar hemoroidin en büyük nedenidir. Ayrıca makat temizliği de üzerinde durulması gereken bir diğer konudur.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...