İç Hemoroid Nedir?

iç hemoroidHer sağlıklı insanda 3 adet hemoroid bulunur. Bunlar bulundukları yere bağlı olarak ikiye ayrılırlar. Biri iç hemoroid, diğeri ise dış hemoroiddir. Hemoroidler genel olarak bir yastıkçıktırlar ve tampon görevi görürler. Yani istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engellerler. Dış hemoroid anüsün hemen yakınında bulunup, orada ki çıkışı engeller iken iç hemoroid ise kalın bağırsağın son bölümünde bulunur. Konumuz iç hemoroid olduğu için, onu anlatacağız.

Basur diye isimlendirilmiş olan hastalık, genel olarak bu hemoroidlerin sarkmalarından ve torbalaşmalarından meydana gelir. Yaygın olarak görülen İç hemoroidin sarkmasıdır. Normla şartlarda şişerek ve sönerek isteğimize göre hareket eden bu yastıkçıklar, birçok nene bağlı olarak, genişler, sarkar, memeleşir, torbalaşır. Bu da birçok sıkıntıya neden olur.

Bu hastalık birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Fakat tüm nedenlerin ortak özellikleri, belirli anlamda zorlanmalara dayanmaktadır. Nedenleri çok yaygın olduğu için, meslek hastalıkları olarak da nitelendirilebilir. Örneğin çok uzun süre ayakta durmak, ya da uzun süre hareketsiz oturmak, basura neden olur.

Bir diğer neden ise yanlış tuvalet alışkanlıklarıdır. ve uzun süreli oturma, nedenlerindendir. Yine buna bağlı olarak, uzun süren kabızlığın da basura neden olduğu bilinir. Bu ve buna benzer zorlanma durumlarında kan basıncı artar ve toplardamarlar kan basıncına uyum sağlayabilmek için genişlerler. Bu genişlemeler de hemoroid adı verilen yastıkçıkların sarkmasına neden olur.

İç hemoroid sarkması genel olarak 4 evreye ayrılır. Birinci evre de hemoroid sarkmasa da genişleme söz konusudur. Yani başlangıç aşamasıdır. Dışkılama sırasında kanama ile beraber hafif ağrılarla kendisini gösterir.

İkinci aşamada Hemoroid sarkmaya başlamıştır ve bir miktar ilerlemiştir. Genel olarak dışkılama sırasında sarkan hemoroid anüsün dışına çıkar. Buda kanamaların ve ağrıların daha yoğun hissedilmesine neden olur. Ayağa kalkınca sarkan hemoroid geri içeri girer.

Üçüncü aşama da Sarkan hemoroid dışkılama sırasında anüsün dışına çıkar ve kendiliğinden girmez. Sizi eliniz ile iterek içeri sokmanız gerekir. Tabi ki her aşama da ağrılar ve kanamalar artar.

Dördüncü aşama artık sondur ve ameliyatın kaçınılmaz olduğu aşamadır. Sarkan hemoroid

Her sağlıklı insanda 3 adet hemoroid bulunur. Bunlar bulundukları yere bağlı olarak ikiye ayrılırlar. Biri iç hemoroid, diğeri ise dış hemoroiddir. Hemoroidler genel olarak bir yastıkçıktırlar ve tampon görevi görürler. Yani istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engellerler. Dış hemoroid anüsün hemen yakınında bulunup, orada ki çıkışı engeller iken iç hemoroid ise kalın bağırsağın son bölümünde bulunur. Konumuz iç hemoroid olduğu için, onu anlatacağız. Basur diye isimlendirilmiş olan hastalık, genel olarak bu hemoroidlerin sarkmalarından ve torbalaşmalarından meydana gelir. Yaygın olarak görülen İç hemoroidin sarkmasıdır. Normla şartlarda şişerek ve sönerek isteğimize göre hareket eden bu yastıkçıklar, birçok nene bağlı olarak, genişler, sarkar,…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...