İç Hemoroid Hastalığı

iç hemoroid hastalığıHer insanın anüsünün içerisinde, istemeden gaz çıkışını ve sıvı kaçmasını önleyecek bir yastıkçık vardır. Bu yastıkcık kalın bağırsağın durumuna göre şişip, küçülerek duruma uygun hareket etmesi söz konusudur. Bu hastalığın ortaya çıkması da, bu yastığın zedelenmesi ve sarkması ile ortaya çıkar.

Bu yastıkçık sarktıkca büyümeye başlar. Genel olarak zorlanmalardan meydana gelir bu rahatsızlık. İç hemoroidin ortaya çıkma nedenleri, genel olarak tüm hemoroid türlerinde aynıdır. Yine sıralamak gerekirse, uzun süre oturarak çalışma ya da uzun süre ayakta çalışma, hamilelik ya da gebelik, uzun süre kabızlık ve uzun süre ishal, tuvalette uzun süre durma ve fazla ıkınma bu hastalığın nedenleri arasındadır.
, dış hemoroidde sarakan yastıkçık anüsün dışına çıkar. Fakat iç hemoroidde dışarı çıkmaz. En azından başlangıç aşamalarında çıkmaz. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ortaya çıkar. Genel olarak 4 aşaması vardır.
İlk aşama da yatıkçık da büyüme olmuştur, fakat henüz sarkma meydana gelmemiştir. Bu aşama da, sert dışkılama sırasında kanama görülür.
İkinci aşama da ağrılar da başlar. Tuvalet yapma sırasında yastıkçık anüsün dışına çıkar. Bir müddet sonra tekrar kendiliğinden girer. Bu oldukça fazla ağrıya neden olur. Bu sırada kanamalar da bir miktar artar.
, dışkılama sırasında anüsün dışına çıkar, tekrar kendiliğinden içeri girmez, bu nedenle kişi eli ile onu içeri sokmak zorunda kalır. Hem kanama hem de ağrı oldukça fazla artar. Bunun nedeni zorlanmanın ve şişmenin de artmış olması.
Dördüncü ve son aşamada artık hemoroid dokusu hep dışarıdadır. Eliniz ile içeri itmeye çalıştığınızda girmeyecektir. bu da yaşantınızı çok fazla olumsuz etkileyecektir. Acil müdahale edilmesini gerektirir. Ağrılar ve kanamalar sürekli hale gelebilir, akıntı çok sık olur. bu da enfeksiyona neden olur. , çok büyük bir problemdir.
Her aşamanın kendine özgü tedavi yöntemi vardır. Son aşamaya kadar, tedavi yöntemi hafifken, son aşama da ameliyattan başka bir çare yoktur. Bu nedenle mutlaka başlangıç aşamalarında doktora gidilmelidir.

Her insanın anüsünün içerisinde, istemeden gaz çıkışını ve sıvı kaçmasını önleyecek bir yastıkçık vardır. Bu yastıkcık kalın bağırsağın durumuna göre şişip, küçülerek duruma uygun hareket etmesi söz konusudur. Bu hastalığın ortaya çıkması da, bu yastığın zedelenmesi ve sarkması ile ortaya çıkar. Bu yastıkçık sarktıkca büyümeye başlar. Genel olarak zorlanmalardan meydana gelir bu rahatsızlık. İç hemoroidin ortaya çıkma nedenleri, genel olarak tüm hemoroid türlerinde aynıdır. Yine sıralamak gerekirse, uzun süre oturarak çalışma ya da uzun süre ayakta çalışma, hamilelik ya da gebelik, uzun süre kabızlık ve uzun süre ishal, tuvalette uzun süre durma ve fazla ıkınma bu hastalığın nedenleri arasındadır. İç…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: Be the first one !

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...