Hemoroidin Temel Özellikleri

basurun temel özellikleri                Toplum içerisinde basur olarak bilinen rahatsızlığın nedeni, kalın bağırsağın son kısmında ve anüsün etrafında bulunan hemoroid adlı yastıkçıkların sarkmasıdır. Bu yastıkçıklar, şişerek ve sönerek istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engelleyen bir işleve sahiptir. Genel olarak her sağlıklı insanda 3 adet bulunur.

Bulundukları yerlere göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak iki gruba ayrılırlar. Kalın bağırsağın son kısmında ki hemoroide iç hemoroid, anüsün hemen yanında ki hemoroide ise dış hemoroid denir. Basur hastalığı genel olarak iç hemoroidin sarkması olarak görülür. Dış hemoroid sarkması oldukça nadirdir. İç hemoroidi tıp alanı uzmanları 4 farklı aşamaya ayırırlar. Birincisi hemoroidin genişlemesidir. Başlangıç aşamasını oluşturur ve genişlemeye rağmen her hangi bir sarkma meydana gelmemiştir daha. İkinci aşama da hemoroid sarkar. Dışkılama durumunda anüsten dışarı çıkar ve kendiliğinden geri girer. Üçüncü aşama da hemoroidin sarkması artar, dışkılama sırasında anüsten dışarı çıkar ve el ile içeri itilmediği sürece girmez. Dördüncü aşamada ise, hemoroid artık anüsten dışarı çıkmıştır ve cerrahi müdahale olmadan içeri girmez.

Halk arasında yaygın olarak kabul edilen bir yanlış var; . Hiçbir koşulda, hiçbir hemoroid kansere dönüşmez. Fakat hemoroid ile bu bölgede oluşacak olan kanserin belirtileri birbirine benzeyebilir. Ya da kalın bağırsakta ortaya çıkacak bir kanser kitlesi basura neden olabilir. Bu nedenle basur şikayeti ile gittiğiniz hastanede hem el ile muayene edip hem de edip, kanser olup olmadığı araştırılır.

oluşturduğu bir yaş grubu yoktur. Çocukluk dışında her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Fakat yaş ilerledikçe ortaya çıkma riski de oldukça artar. Yapılan araştırmada toplumun 3’de birinde olan bu hastalık 30 yaşın üzerinde her iki kişiden birinde görülebilir.

Hemoroidin sarkmasına neden olacak bir sürü etken bulunur. Uzun süreli ishal ve kabızlık durumu, yanlış beslenme alışkanlıkları, az su tüketimi ve aşırı terleme, yanlış tuvalet alışkanlıkları, uzun süren seyahatler, karında ki basıncın artmasına neden olacak gebelik durumları, fazla alkol tüketimi, bol baharatlı ve acılı yiyecekler, yaşlılık ve ailesel olarak yatkınlık, etkenlerin başlıca olanlarıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...