Hemoroidin Tedavisi

hemoroidin tedavisiHemoroid türüne ve aşamalarına göre farklı tedavi yöntemlerini gerekitren bir damar hastalığıdır. Bu hastalık Varis hastalığının aynısıdır, tek farkı anal yollarda meydana gelmesidir. Tedavisinden önce hastalığın oluşum sürecini anlatmak gerekirse, ilk başlangıcın toplar damarda meydana geldiğini söylememiz gerekir. Dışkılama sırasında ki zorlanmalar, kan basıncının da artmasına neden olur. Damarlar bu basınca uyum sağlayabilmek için, genişlemeye başlarlar. Bu da istemsiz gaz çıkışını engelleyen yastıkçıkların sarkmasına neden olur. Bu yastıkçıkların sarkmaya başlaması, bu hastalığın da oluşmaya başladığı anlamına gelir. İki yastıkçık türü olduğu için de vardır. Bir iç hemoroid diğeri dış hemoroiddir. Yastıkçıklardan anüse yakın olanı dış hemoroiddir ve sarkınca anüsten dışarı çıkmaya başlar. Diğeri ise, daha içte olduğu için, sarkması anlaşılmaz. Sadece kanama ve ağrılarda kendisini gösterir.
vardır. İlk aşama da yastıkçık sarkmaya başlamıştır. Az miktarda kanama ve ağrı oluşur. İkinci aşama da ise, hemoroid iyice sarkmaya ve dışkılama sırasında anüsten dışarı çıkmaya başlar. Daha sonra kendiliğinden içeri girer. Üçüncü aşama da hemoroid anüsten dışaı çıkar ve kendiliğinden girmez, sizin eliniz ile içeri itmeniz gerekir. aşamalar arttıkça kanamalar, ğrılar ve şişlikler de artmaya başlar. Dördüncü ve son aşama da hemoroid anüsten dışarı çıka ve bir daha içeri girmez. Girmesi için zorlasanız bile girmezler. Bu aşamaya gelindiğinde tek çare ameliyattır. Dördüncü aşama dışında her aşama da ameliyatsız tedavi yöntemleri vardır.
Aşamalarına göre ilaç ile tedavi gibi kolay tedaviler bulunur. Bu nedenle ilk aşamalarda doktora gitmek önemlidir. Verilecek ilaç türleri bir kaç işlev yerine getirirler. Örneğin bir ilaç türü, dışkıyı yumuşatma ve kolay boşaltım sağlarlar. Bu arada yediklerinize de dikkat etmeye başlamış olursunuz. Bir diğer ilaç türü ağrılarınızı azaltmak için verilen ağrı kesicilerdir. Bu ilaçların tedavi edici bir özelliği yoktur. Bir diğer ilaç türü de kremlerdir. Anüsün etrafında ki tahrişi önlemek için verilirler. Düzenli kullanımı gerekir. Tedavi süresince yediklerinize, spora, tuvalet alışkanlıklarınıza kadar bir çok şeyi değiştirmeniz gerekecektir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...