Hemoroid’in Sevdikleri

hemoroidin sevikleriHemoroid insan vücudun da makat bölgesindeki damarların şişmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Hemoroid aşırı ıkınmalar sonucunda damar içindeki kan basıncın aşırı artmasından dolayı damarların genişlemesiyle makat bölgesinden dışarı doğru çıkarak acı hissi yaratmaktadır. Hemoroid aşırı alkol kullanımından, makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak (örn. Bisiklet sürmek vb.) hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, aşırı kilo, sürekli oturarak çalışmak, lif içeren gıdalarla beslenmemek, bağırsak çevresinde oluşabilecek tümörler de basur oluşmasının sebeplerindendir. Bunların yanı sıra hamilelik döneminde de basur oluşabilir. Basur böyle insanları çok sever ve genelde %80 lik bir oranda bu nitelikli insanlarda görünmektedir. Öncelikle basur belirtilerinden biraz bahsedelim.
En belirgin ve en çok görülen belirtisi kanamadır . Diğer belirtisi ise ağrılardır. Bu belirtiler tek başına kesin olarak basurdur diyemeyiz. Bu teşhisin konulabilmesi için kesinlikle bir genel cerrahiye görünmek gerekmektedir. Basurlar dört dereceden oluşmaktadır. Birinci derecede yukarıda daha öncede belirttiğimiz gibi kanama ve ağırılar başlar birinci derecede genellikle bu ağrı ve kanamalar hafiftir. Bu dereceler yükseldikçe ağrı ve kanamalar artar ve dördüncü derecede dayanılmayacak hale gelir. Bizim tavsiyemiz bu kadar beklemeden ilk fark ettiğiniz anda bir doktora görünmelisiniz. Basur kendi ile birlikte başka hastalığı da tetikler bu hastalığın adı kalın bağırsak kanseridir.
Basur tek başına kalın bağırsak kanserine sebep olabilmektedir. Basur kesinlikle utanılacak bir durum değildir. Kendiniz için ve ailenizin mutluluğu için utangaçlığı bir kenara bırakıp size en yakın hastanedeki genel cerrahiye muayene olmalısınız. Basurunuz varsa bir an önce tedavisine başlayıp geçtiğine inandığınız zaman tekrar bir genel cerrahiye gitmenizde fayda vardır. Sürekli makat bölgenizi sıcak suyla temizlemeniz gerekmektedir. Sıcak su damarlarınızı genişleterek kan basıncını azaltır ve damarlarınızın birazda olsa rahatlamasını sağlar. Bitkisel ilaçlarda basur tedavisinde de çözüm olmaktadır. Bitkisel ilaçlar genelde krem niteliğinde olup direk makat bölgesine sürülmektedir ve yaklaşık % 80 oranında geçirmektedir. Doktorlar da genellikle birinci derece basuru olanlara krem veriyorlar ama dördüncü dereceden basuru olanlarda ameliyat zorunlu bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...