Hemoroidin Nedenleri

hemoroid-tedavisi_029Hemoroid oldukça sık görülen bir hastalıktır. Yapılan bir araştırmaya göre her 3 kişiden biri, hayatlarının bir noktasında bu hastalığa mutlaka rastlar. Üstelik oldukça da sıkıntılı bir hastalıktır. Belirli bir aşamaya gelmiş olduğu zaman, hayatı zindan edebilir. Hemoroidin bizim toplumumuzda yaygın olmasının bir çok nedeni var. Yemek kültürümüz, yaşama biçimimiz vs. gibi bir çok neden vardır. Hatta bu nedenler o kadar çoktur ki sadece nedenleri üzerine bir makale kaleme almaya karar verdik. Fakat öncesinde şunun altını çizmeliyiz. Hemoroid bir toplar damar hastalığıdır. Zorlanma, bu damarların genişlemesine ve sarmasına neden olur. Bu hastalık böylece oluşur.
Hemoroidin sebeplerinde biri olarak görülen ve bir çok alanda tartışma yaratan husus, genetik olup olmadığıdır. Bir çok uzman doktor ve araştırmacı, ailesinde hemoroid olanların daha sık hemoroid olduğuna genetik gözü ile bakarken, bir kesim de, bunun ailenin beslenme ve tuvalet alışkanlığından kaynaklanabileceğini düşünür. Her iki türlü de, , bu sizin de olabileceğiniz anlamına geliyor.
Uzun süre kabızlık veya uzun süre ishal olma durumu da hemoroide neden olabilir. Zorlanma, ıkınma gibi durumlar damarları zorlarken ve bir basınç oluştururken, ishal ise, bir takım tahrişe ve mineral kaybına neden olur. Ayrıca yüzmenin de hemoroide neden olduğu bilinir.
Kilo problemi bir çok hastalığa neden olduğu gibi, hemoroide de neden olur. Eğer her açıdan sağlığınızı düşünüyorsanız, kilonuzu kontrol altında tutmak zorundasınız.
en büyük nedenlerden biridir. Eğer lif oranı olmayan ya da az olan yiyecekler tüketiyorsanız, hemoroid olmanız oldukça yüksek bir ihtimal. İçeriğinde lif olan sebze, meyve, vs. ürünler tüketmelisiniz. Ayrıca Bol su içmelisiniz. Suyu az tüketiyor ve aşırı terliyorsanız, dışkınız da sert olacaktır. Bu nedenle günde ortalama 2 litre su içmelisiniz. Ayrıca tuvaletiniz gelmiş olduğunda ertelemeyin. Uzun süre tutmak yine damarlarda basınca neden oluyor.
Gebelik ve sonrası dönemlerde de bir çok kişi de hemoroid görülür. Karın içerisinde ki basınç arttığından dolayı, bu damarların zorlanmasına neden olur. Hamilelik durumunda kabız da ortaya çıkınca, çoğu durumda hemoroid kaçınılmaz olur. Bunlar sadece sayabildiklerimiz, neden olan her durumu yazmaya kalkarsak, cilt cilt kitap yazmamız gerekebilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...