Hemoroidin Lastik Bant ile Tedavisi

lastik bant                Daha önce hemoroid sarkmaları için uygulanan tedavilere değindik. Detaylandırmadan tek tek anlattığımız tedavilerde en çok ilgi çekici olan ve merak edilen konunun olduğunu gördük. Bu nedenle en çok sorulan soruların cevaplarını toparlayarak, bu yazıyı yazmayı kendimize görev edindik. Detaylı olarak, aklınızda bir soru işareti kalmayacak şekilde hazırlamaya çalıştığımız yazı da bir çok tıbbi bilgi bulunmaktadır.

Öncelikle tedavi yönteminin prensibinden bahsedelim. İç hemoroid sıkıntısı olan hastaların, ışıklı aletler yardımı ile makattan görülen, sarkan damarlar lastik bir bant ya da toka yardımı ile tutturulur. Bu saye de sarkan damarlara kan gidişi kesilmiş olur. Sarkan damarların bu kısmında kangren başlar ve zamanla çürüme görülür. Çürüyen sarkık damarlar bir yerden sonra kopar ve dışkılama yolu ile vücuttan atılır.

Bu yöntem son aşama hariç her aşamada kullanılabilir. 4. aşamada cerrahi müdahale kaçınılmazdır, lastik yöntemi kullanılamaz. Dış hemoroid rahatsızlığında da bu yöntem kullanılamaz. Sadece iç hemoroidin 1. 2. Ve 3. aşamalarında kullanılır. Başka bir rahatsızlığın olması durumunda da, yöntemin uygulanmama riski olabilir.

Bu yöntem sadece poliklinikte uygulanabilen bir yöntemdir. Hastane koşullarında uygulanması gerekir. Damarlarda sinir bulunmadığı için genellikle ağrı olmaz. Bu nedenle anestezi de yapılmaz. Bazı durumlarda nadir olarak genel anestezi uygulanabilir. Uygulamadan önce hastanın tuvaletini yapmış olması gerekir. Yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir.

İnsanlarda 3 adet hemoroid bulunur. Hangisi ya da hangileri sarktı ise, ona uygulanacak bir işlemdir. Her seansta sadece bir adet hemoroid bağlanır. Fakat hastanın durumuna göre bu durum değişebilir. Yani anlayacağınız en kötü ihtimalde, en fazla 3 seansta biter.

İşlem sonrası yapmanız gereken ekstra bir işlem yoktur. Fakat tekrar hemoroide olanak vermemek için, yaşam tarzını değiştirmek gerekir. Daha önce ki yazılarımızda korunmak için yapılması gerekenleri anlatmıştık. Bu konu için o yazıyı okuyabilirsiniz. Bazı durumlarda hastaya ağrı kesici ilaçlar da verilebilir. Ağrı durumlarını azaltmak için, da yapılabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...