Hemoroidin hamilelik dönemindeki sıkıntıları

hemoroid hamilelikHemoroid yani toplumda çok sık rastlanan bir sağlık problemidir. Kabızlık, dengesiz beslenme ve sayabileceğimiz birçok durum kabızlığa neden olabileceği gibi gebelik döneminde de hemoroide sıkça rastlanabilir. Peki, gebelik döneminde tedavisi nasıl olur?

Gebelik döneminde meydana gelen hemoroidler her anne adayının korkulu rüyası. Gebelik döneminde oluşan hemoroidlere neden olan durumları anlatan Genel Cerrahi Op. Dr. Barış Gökgül, yapılması gerekenleri anlattı.

Hemoroidin toplumda sık rastlanan bir problem olduğunu ifade eden Doktor Gökgül, “Hastalığın önemi, şikayetlerin şiddeti ve yaygınlığından kaynaklanır. Makat bölgesinin iyi huylu hastalıkları grubunda olmasına karşın şikayetlerin sosyal yaşamı etkilemesi ile kişide önemli bir sorun haline gelir. Gebelik döneminde ortaya çıkan ve şiddetlenen hemoroidler de anne adaylarının hayatını olumsuz anlamda etkiler” dedi.

“GEBELİĞİN SON DÖNEMLERİNDE ORTAYA ÇIKABİLİR”

Gebelikte hemoroide neden olan durumları sıralayan Gökgül, “Hemoroid (basur) makat bölgesindeki kalın bağırsak içi damarların şişmesi, belirginleşmesi ve büyümesi olarak tanımlanabilir. Hemoroidi oluşturan önemli sebeplerden biriside gebeliktir. Özellikle gebeliğin son dönemlerine doğru, bebek büyüyüp karın içi organları sıkıştırdığı için tuvalet alışkanlığı değişir ve şikayetler görülmeye başlar” ifadelerini kullandı.

GEBELERDE TEDAVİ NASILDIR?

Bu dönemde ilaç kullanımın da sıkıntılı olduğunu kaydeden Doktor Barış Gökgül sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında gebe grubunda farklı bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak hekimler ve hastalar, ilaçlar ne kadar güvenli olsa da, gebelikte çok ilaç kullanımını istemez.

Özellikle doğuma yakın hastalarda fitilleri bile sakınıp sadece ılık oturma banyoları ve hafif kremler öneririz. Bunun yanında şunu da belirtelim, aktif kanayan durmayan, çok ağrılı pıhtılaşmış hemoroidler gebelikte de olsa ameliyat edilebilirler.

Gebeliğe özel bir korunma yöntemi yok, ancak her bireyin yapması gereken davranışlar, kaçınması gereken yiyecekler konusunda gebeler daha özenli olmalı. Acılı baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı. Kabızlığı önleyici Akdeniz mutfağı dediğimiz sebze ve zeytinyağı ağırlıklı beslenmeli, sıkı dar kıyafetlerden kaçınmalı, bol bol sıvı tüketmeli ve düzenli yürüyüşe önem verilmelidir.”

HEMOROİD NORMAL DOĞUMA ENGEL MİDİR?

Doktor Gökgül, basit hemoroidlerin tek başına sezeryan sebebi olmadığını belirterek, “Ancak büyük, kanamalı hemoroidi olan hastalarda normal doğumda hemoroidden kanama ve ağrı şikayetlerinin şiddetli olabileceği unutulmamalıdır. Son karar gebeyi takip eden hekimle beraber verilmelidir” dedi.

DOĞUMDAN SONRA NASIL BİR TEDAVİ OLMALI?

Tedavisi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Barış Gökgül açıklamasını, “Genellikle doğum öncesi şikayeti olmayıp gebelikte şikayetleri artan kadınlarda doğum bazen tek başına tedavi edici bir eylem oluyor. Yani doğum sonrası ilk 1-2 ay içinde şikayetler kendiliğinden kaybolur ve ek bir tedavi ihtiyacı kalmaz. Ancak doğum sonrası şikayetleri devam eden veya gerilemeyen hastaların bir genel cerrahi uzmanına başvurmalarında fayda vardır” sözleriyle tamamladı.

Hemoroid yani basur toplumda çok sık rastlanan bir sağlık problemidir. Kabızlık, dengesiz beslenme ve sayabileceğimiz birçok durum kabızlığa neden olabileceği gibi gebelik döneminde de hemoroide sıkça rastlanabilir. Peki, gebelik döneminde tedavisi nasıl olur? Gebelik döneminde meydana gelen hemoroidler her anne adayının korkulu rüyası. Gebelik döneminde oluşan hemoroidlere neden olan durumları anlatan Genel Cerrahi Op. Dr. Barış Gökgül, yapılması gerekenleri anlattı. Hemoroidin toplumda sık rastlanan bir problem olduğunu ifade eden Doktor Gökgül, “Hastalığın önemi, şikayetlerin şiddeti ve yaygınlığından kaynaklanır. Makat bölgesinin iyi huylu hastalıkları grubunda olmasına karşın şikayetlerin sosyal yaşamı etkilemesi ile kişide önemli bir sorun haline gelir. Gebelik döneminde ortaya…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.8 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...

Kuşkonmaz bitkisi hemoroid hastalığına iyi geliyor

Kuşkonmaz bitkisinin potasyum içeriği bakımından yüksek değerlere sahip olduğunu ve içerisindeki rutin maddesinin kan damarlarının ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir