Hemoroidin Evde Tedavisi

hemoroidin evde tedavisiHemoroid, günlük yaşama bir çok açıdan engel olabilecek bir hastalık türüdür. Hayati bir riski olmamakla birlikte, inanılmaz acılı ve zor geçirilir. Daha önce ki yazılarımızda hemoroidin neden oluştuğu, ve korunmak için neler yapılması gerektiğine uzun uzun değindik. Genel olarak hemoroidden korunmak için yapılanlar ile, hemoroidi olanların yapması gereken şeyler temelde aynıdır. Fakat detaylı olarak tekrar etmeyi, önemli sayıyoruz. Hemoroid, Dünya üzerinde ki her 3 kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Bu nedenle herkesin, hayatının bir noktasında bu hastalığa denk gelmesi gayet normal. Önemli olan başlangıç aşamasında fark edip, gereken önlemleri almaktır. Ki zaten bu hastalık kendini bazı belirtilerle, kolaylıkla belli eder. Belirtilerini öğrenmek için daha önce ki yazılara bakabilirsiniz.
Öncelikle evde tedavi için, bir takım bilgiler gerekiyor. Hastalığın kaçıncı aşama da olduğu, İç hemoroid mi, yoksa dış hemoroid mi olduğu, belirtilerin yani ağrı ve kanamaların ne derece de olduğunu bilmek gerekir. Bunun için bir doktor tanısı şarttır.
Öncelikle beslenme düzeni ve alışkanlığı önemlidir. bu hastalık yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanan bir hastalıktır desek, yanlış olmaz. Dışkılama sırasında ki zorlanmalar, hemoroidi tetikleyen faktörlerdir. Bu nedenle sindirim de ve dışkılama da zorlanmayacağınız yiyecekler tüketilmelidir. Tüketilen yiyeceklerin bol posalı, bir diğer deyiş ile lifli olmasına özen göseterin. Bunun için öğünlerde ki sebze ve meyve ağırlığını arttırmanız gerekir. Ayrıca kullanılan ekmek türü de, kepek ekmeği veya tam yahılı buğday ekmeği olmalıdır. Bol su tüketimi oldukça önemlidir. Fast food gibi yiyecek türleri, bol acı ve baharatlı yiyecek türleri, kabız olmanıza neden olacak yiyecek türlerinden kesinlikle uzak durmalı ve alkol tüketimini kesmelisiniz.
Uzun süre oturmak ya da uzun süre ayakta durmak, hemoroide neden olabilir. İşiniz oturmayı gerektiriyor ise, 2 saatte bir kalkıp, 20 dakika yürüyün.
Yanlış tuvalet alışkanlıklarından kurtulmalısınız, aşırı ıkınma, dışkılama da zorlanma, uzun süre tuvalette oturma gibi alışkanlıkları bırakmalısınız.
Günde bir kaç kez 15 dakikalık, sıcak su da oturma banyosu yapılmalı. Aynı zamanda makatın temizliğine aşırı özen gösterilmelidir.
Eğer hemoroid anüsten dışarıya çıkıyor ise, el ile içeri itilmelidir. Dışarıda kalan hemoroid, daha fazla sarkmaya, memeleşmeye, şişmeye ve iltihaplaşmasına neden olabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...