Hemoroidin Doktor Tavsiyeli Tedavileri

doktor tavsiyeliHemoroid, dünya üzerinde ki en yaygın hastalıklardan biri. Her hangi bir hayati tehlikesi veya bulaşıcılığı yok. Peki bu kadar yaygın olmasının nedeni ne? Bunun asıl nedenlerinden biri beslenme alışkanlıklarının yanlış olması ve şuan ki insanların yaşam tarzı. Modern hayat ve iş koşulları, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı oldukça bozacak bir nitelikte. Bu nedenle Dünya’nın yüzde 30’unda böyle bir hastalık var.
Hastalık genel olarak dışkılama sırasında ki zorlanmalardan meydana gelir. bu zorlanmaların nedenine bakmış olduğumuz zaman, yanlış beslenme alışkanlıkları, uzun süreli hareketsiz oturma, uzun süre ayakta durma, ağır bir yük taşıma, kabızlık, gibi durumlardan kaynaklandığını görürüz. Bu da bir takım mesleklerde yaygın olduğunu gösteriyor. Hareketsiz bir yaşam, aşırı kilo bu hastalığı tetikleyen durumlardır. Bu nedenle modern zamanın en yaygın hastalıklarındandır.
Hemoroid, toplar damarlarda ki kan basıncının artması ile ortaya çıkar. Bu kan basıncı zorlanmalardan, aşırı ıkınmalardan kaynaklanır. Toplar damarlar, her duruma uyum sağlayan esnek yapıdadırlar. Bu nedenle yüksek kan basıncına uyum sağlamak için de genişlerler. Bu genişleyen damarlar zamanla sarkar ve memeleşir.
Doktorların hem bu durumdan korunmak için, hem de hemoroidi olanların bu hastalığı geriletmesi için bir çok yöntemleri vardır. Korunmak için, hayat tarzının değiştirilmesi önemlidir. Beslenme alışkanlığı düzenlenmeli ve dengeli bir hale getirilmeli. Gün içerisinde mutlaka egzersiz yapılmalı ve yenen yiyeceklere dikkat edilmeli. bol su tüketilmeli, fast food, alkol, bol baharat ve acıdan uzak durulmalı. Kişisel temizliğe gereken önemi vermek gerekir.
ise bir takım ilaçlar verilebilir. hemoroidin aşamasına bağlı olarak cerrahi müdahaleyi de gerektirebilir. genel olarak, doktorlar yukarıda ki yaşam tarzını düzelttikten sonra, kan basıncını düzenleyecek ilaçlar, dışkılamayı yumuşatacak ve kolaylaştıracak ilaçlar ya da belirli ağrı kesicileri verebilir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız için ilaçların adını vermiyoruz. Mutlaka doktor kontrolünde yazılması gereken tıbbi ilaçlardır bunlar. Belirli kan hastalıkları olanlar, yada farklı rahatsızlıkları bulunanlar için ilaçları kullanmak sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle başka bir hastalığınızın bulunduğunu mutlaka doktorlara iletin.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...