Hemoroid/Basur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hemeroid hakkında bilinmesi gerekenlerHemoroid denilen rahatsızlık halk arasında Basur adı ile de anılır. Makatta ki kan damarlarının şişmeleri ile oluşan bir rahatsızlıktır. Damarların varisli olması ile de ifade edilebilir. Genel olarak vücutta ki anal kanal da oluşmasına rağmen, bazı durumlarda anüsün dışında da hissedilebilir.

Bu duruma tıp lügatinde “prolabe olması” tabiri kullanılır. Oldukça yaygın bir rahatsızlık. Her 3 kişiden biri hayatlarının bir noktasında bu rahatsızlık ile karşılaşır.

Peki hemoroid rahatsızlığınız var ise bunu nasıl anlayabilirsiniz? Hemoroid rahatsızlığı oldukça acı verici durumlar olduğu için anlaşılması ve fark edilmesi kolay bir konudur. Size rahatsızlık veren kısım anal bölgede oluşur.

Çok ilerlemesi durumunda, kanama da görülebilir. Eğer anüsünüzün etrafında, rahatsız olmanıza neden olacak bir yük hissediyorsanız, bunun nedeni basur ya da diğer adı ile hemoroiddir. Yada boşaltım sırasında acı çekiyor ve kanama yaşıyorsanız, bunun da nedeni yüksek ihtimalle yine aynı rahatsızlıktır. Yani rahatsızlık sinsi bir rahatsızlık değildir, mutlaka kendini gösterecektir.

Büyük tuvaletinizi yaparken, ya da gaz çıkarma durumunda, iç çamaşırınızda kan görünmesi en sık rastlanan ve korkulan bir olaydır. Bu da belirtilerin arasında yer alır. Özellikle aşama olarak prolabe durumuna gelmiş iseniz, tuvaletinizden sonra temizlenirken bu durumu hissedersiniz.

Merak edilen bir diğer konu; hemoroid neden oluştuğudur. Bunun en büyük tetikleyicisi kabızlıktır. Çok sık kabızlık yaşıyorsanız bir takım zorlamalar oluşacaktır. Bu zorlamalar damarlara da baskı yaparlar. Bu baskı damar da bir takım genişlemelere neden olur. İşte tam da bu genişlemelerin neden olduğu rahatsızlığın adı, hemoroiddir. Genel olarak hamile olan kadınlarda ve doğum sonrasında çok fazla ortaya çıkar. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda irsi olarak da yayıldığına dair bir çok veriye ulaşılmıştır.

En çok merak edilen kısım ise, Hemeroid rahatsızlığını önlemenin bir yolu olup olmadığı konusundadır. Aslında hemoroid rahatsızlığının çıkış nedenini açıklarken bu konuda da ipucu vermiş olduk. Boşaltım sisteminin zorlanmaması gerekiyor. Eğer başlangıç aşamasında bu durumu fark etmeye başladıysanız, bu aşamada yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yiyeceğin her şey çok önemlidir. Tahıl ve sebze yemeklerine oldukça fazla ağırlık vermeniz gerekiyor. Ayrıca sıvı tüketiminiz de çok önemlidir. Bu gibi yiyecekler, bağırsaklarınızı rahatlatacak ve çok daha kolay bir boşaltım gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bu da hemoroid rahatsızlığının, gerilemesine yol açacak en önemli faktörlerden biridir.

Hemoroid denilen rahatsızlık halk arasında Basur adı ile de anılır. Makatta ki kan damarlarının şişmeleri ile oluşan bir rahatsızlıktır. Damarların varisli olması ile de ifade edilebilir. Genel olarak vücutta ki anal kanal da oluşmasına rağmen, bazı durumlarda anüsün dışında da hissedilebilir. Bu duruma tıp lügatinde "prolabe olması" tabiri kullanılır. Oldukça yaygın bir rahatsızlık. Her 3 kişiden biri hayatlarının bir noktasında bu rahatsızlık ile karşılaşır. Peki hemoroid rahatsızlığınız var ise bunu nasıl anlayabilirsiniz? Hemoroid rahatsızlığı oldukça acı verici durumlar olduğu için anlaşılması ve fark edilmesi kolay bir konudur. Size rahatsızlık veren kısım anal bölgede oluşur. Çok ilerlemesi durumunda, kanama da görülebilir.…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: Be the first one !

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...