Hemoroid Kimlerde Olur?

indirHemoroid, oldukça sık görülen bir hastalıktır. Oluşma nedenleri çok çeşitli bulunabilir. Bu nedenle risk grupları oldukça geniştir. Her yaşta, her kişide görülme ihtimali vardır. Buna rağmen yaş ve fiziksel özellikler de oldukça etkili bir kesimi kapsayabiliyor.
Öncelikle hemoroidin nasıl bir hastalık olduğunu tarif etmek gerekir. Hastalığın nasıl oluştuğunu öğrendiğiniz zaman, kimlerde daha çok ortaya çıkacağını da kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Hemoroid bir damar hastalığıdır. Varis hastalığı ile aynı prensipte olur. İkisi de toplar damar genişlemesidir. Tek farkları sadece ortaya çıktıkları yerlerdir. Varis hastalığında, bacaklarda ki damarlar genişlerken, hemoroid de anal yollarda ki damarlar genişler. Ölümcül bir etkisi yoktur, ama sizi hayattan soğutabilecek derece de sıkıntı yaratır. Hemoroid yaygın olarak zorlanmalardan kaynaklanır. Her hangi bir nedenle ıkınma, zorlanma gibi durumlarda ortaya çıkar. Örneğin ve uzun süre kabızlık kan da bir basınç yaratır. Anal yollarda ki damarlar, bu basınca uyum sağlayabilmek için genişler. Bu genişleme sonucunda da sarkma, memeleşme gibi durumlar ortaya çıkar. Fakat asıl sizi rahatsız eden şey, bu damarların genişlemesi dolayısı ile, yastıkçıkların da genişlemesidir.
Yastıkçıklar, istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engelleyen bir yardımcı biyolojik yapılardır. Şişerek ve sönerek, istemsiz çıkışları engellerler. Bu yastıkçıklar sarkmaya başlayınca da, dışkılama sırasında kanama, şişlik, aşırı ağrı gibi durumlara neden olurlar.
Bu bilgilerden yola çıkarak kimlerde görüleceğini anlayabiliriz. Öncelikle uzun süreli kabızlık ve uzun süreli ishal durumları bu hastalığa neden olur. Tuvalette aşırı ıkınma da birincil etkenlerdendir. Yanlış tuvalet alışkanlığına sahip kişilerde, örneğin uzun süre tuvalette oturanlarda sık ortaya çıkar. Yanlış beslenme alışkanlıkları, dışkılama sırasında ki zorlanmaya neden olacağı için büyük etkenler arasındadır. İşi gereği uzun süre hareketsiz oturanlarda görülen bir hastalıktır. Bu nedenle belirli mesleklerde sık çıkar. Garsonlar da bu meslek grupları ve riskler arasındadır, uzun süre ayakta kalmak hemoroide neden olabilir. Aşırı kiloya sahip olanlarda da sık sık ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle kilo kontrolü önemlidir. 50 yaş ve üzeri kişiler de risk grubuna girerler.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...