Hemoroid ile İlgili Olumsuzluklar

olumsuzluklar               Hemoroidi olanlar bilirler. Uzun süredir ne yaptıysanız kurtulamadınız değil mi? Bu gayet normal, çünkü hemoroid sarkmasını tamamen yok edecek bir tedavi yoktur. Evet, bir takım ilaçlar, diyetler ve operasyonlar yapılır, fakat bunlar sadece hemoroidi baskı altında tutmak içindir. Bunun dışında tamamen yok edecek bir yöntem henüz yoktur. Bu nedenle hemoroid ile ilgili sorunu olanlar, hayatlarının sonuna kadar bu sıkıntıyı yaşarlar. Eğer yaşayış tarzlarına dikkat ederlerse duruma alışarak, rahat bir hayat sürebilirler. Bunun için de bir çok alışkanlıklardan taviz vermek gerekir.

, tam olarak anlatımda yetersiz kalabilir, fakat en önemlilerini sıralarsak, ilk başa ne kadar fazla acı ve rahatsızlık verdiğini yazmak gerekir. Hayatın içerisinde ki en olağan aktivitelerde bile sorun yaşarsınız. Örneğin bisiklet sürmek de, oturmak da sizin için bir işkence halini alabilir. Ayrıca doktor tedavileri ayrı bir utanç nedenidir. Her kontrol zamanı doktora giderek, eğilip makat bölgenizi göstermeniz gerekecektir. İçinde yaşadığımız toplumun değerlerini düşününce bu bir çok kişi açısından oldukça zordur. Uzun süre bir takım ilaçları ve kremleri kullanırsınız. Her seferinde “geçirecek” umudu vardır ama denediğiniz ilaçlar en fazla ağrıyı kesip biraz rahatlatmaktan başka bir işe yaramazlar.

? Bu aslında gayet basit birkaç belirtiye bakar. Basur sinsi bir hastalık değildir, kendisini hemen belli eder. Belirtilerden biri, tuvalet yapma esnasında, yani dışkılama durumunda kanamadır. Kan genel olarak açık renklidir. Çok şiddetli bir kanama olmaz. En fazla hızlı hızlı damlar niteliktedir. Tuvalet kağıdına da bulaşabilir.

Bir diğer belirti, anal bölgede görülen şiddetli kaşıntıdır. O bölge de akıntı meydana geleceğinden tahriş olur ve sürekli kaşınabilir. Ayrıca tahrişe bağlı olarak kızarıklık da görülebilir. Belirtilerden biri de hemoroidin sarkmasından dolayı tuvaleti tutmakta zorlanmadır. Yani dışkınızı tutmakta zorlanıyorsanız bunun nedeni hemoroid olabilir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi, basit günlük aktiviteleri yapmakta bile sorun yaşıyorsanız bunun nedeni hemoroid olabilir. Örneğin oturma ve hareket etme durumlarında makat bölgesinde sizi rahatsız eden bir durum yaratabilir. Özellikle ağır yük taşıma, bisiklete binme yada ata binme gibi durumlarda sıkıntıya neden olur.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

Bir yorum

  1. olumsuzlukları birde çekenden dinleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir