Hemoroid ile İlgili En Çok Merak Edilenler

hemoroid-tedavisi_023Uzun süredir paylaştık. Bu rahatsızlığı her açıdan ele aldık. Biz okuyucularımızın kafasında kalan her soruyu cevaplandırmaya çalıştık fakat her yazının sonucunda oluşan yeni sorular oluştu. Şuana kadar bize iletmiş olduğunuz soruları da toparlayarak bu yazıda cevaplandırmaya çalışacağız.

Birçok yazıda tekrar etmemize rağmen “kesin tedavisi var mıdır?” gibi sorular cereyan ediyor. Öncelikle vardır. Hastalığın bulunduğu aşamaya göre farklı tedaviler uygulanır. İlk ve ikinci aşama da genel olarak, dengeli beslenme, yaşam tarzını değiştirme ve ilaç, merhem gibi tedavi yöntemleri uygulanır. 3. Ve 4. aşama da ise, cerrahi müdahaleler gerekebilir. Her koşulda ki tedvinin ne kadar iyi sonuç vereceği, tedavi sonra ki yaşam tarzınız ile ilgilidir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde yaşarsanız, hiçbir koşulda basur sıkıntısı çekmezsiniz.

Bir diğer konu, bu hastalığın nasıl teşhis edilebildiğidir. Aslında bu hastaları çok korkutan bir yoldur. Çünkü hemoroidde el ile ya da endoskopi ile kesin teşhis koyulur. Mahrem olarak sayılan bir bölgenin doktora gösterilmesi halk arasında, ayıp olarak nitelendirildiği için, bir çok kişi muayeneye gelmekten korkar. Bu da hastalığın ilerlemesine neden olur.

Bir diğer soru da bu hastalığa yakalananların ağırlığının şehirde mi yoksa köy gibi kırsal yerlerde mi olduğudur. Bu daha önce değinmediğimiz bir konu. Hastalık genel olarak şehirde daha sık ortaya çıkar. Bunun nedeni şehir yaşam tarzının hastalığa neden olabilecek belirtiler dayatmasıdır. Örneğin fast food tarzı yiyeceklerin tüketimi, hareketsiz bir hayat vs. Basura neden olur. Fakat doğal yiyecekler yemek ve gerekli egzersizleri yapmak bu hastalığın oluşmasını önler.

Merak edilen bir başka konu da hemoroid rahatsızlığının kendiliğinden geçebilme ihtimalidir. Bir çok kişi kendiliğinden geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Öncelikle hemoroid ciddiye alınması gereken ve mutlaka doktor kontrolüne girmesi gereken bir hastalıktır. Fakat buna rağmen nadir de olsa, başlangıç aşamasında ki görülmüştür. Bu nadir görülen bir şeydir ve her zaman doktor kontrolü ile daha kolay ve çabuk iyileşir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

Bir yorum

  1. bihter kırkıc

    teşekkür ederim sağolun güzel bilgiler