Hemoroid ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hemoroid ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Türü ne olursa olsun, makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların tümü, büyük problemlere neden olur. Hemoroidin u hastalıklar arasında ki yeri çok daha farklıdır. Çünkü hayatı çekilmez bir noktaya getirebilir. Her tuvalete çıkma sırasında inanılmaz ağrılar, makat bölgesinde ki kanamalar, oturma da zorluk çekme, her yiyecek türünü yiyememe, tuvalete gitmeye korkma gibi bir çok sıkıntılı durum söz konusu olur.

 Hemoroid ile İlgili Bilinmesi Gerekenler 2

ile ilgili bir çok neden vardır. Alkol tüketiminin fazla olması, aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yemek, makat bölgesinin temizliğine gerekli önemi vermemek, aşırı kilolu olma, uzun süreli kabızlık, uzun süreli ishal, uzun süre ayakta durmak, uzun süre hareketsiz oturmak, yanlış beslenme alışkanlığı, yanlış tuvalet alışkanlığı, tuvalette aşırı ıkınma, prostat büyümesi, bağırsaklarda bulunan kitle, kalıtımsal olarak aileden geçmesi, , hamilelik ve sonrası, aşırı derecede yorgunluk, obezlik, hipertansiyon vs.

Hemoroide neden olacak durumları yazmaya başlamak, sayfalarca kağıda neden olabilir. Bu nedenle sadece ilk akla gelenleri yazmakla yetinelim.

Peki böyle bir hastalığınız olduğunu nasıl anlarsınız? Hemoroid sinsi bir hastalık değildir. Hemen kendisini belli eder. Eğer karın bölgesinde ciddi ağrılar hissediyorsanız, özellikle anüs bölgesi ve çevresinde ağrılar varsa, dışkılama esnasında aşırı derecede yanma ve acı hissediyorsanız ya da dışkılama sırasında kanamalar yaşıyorsanız bunların nedeni hemoroid olabilir. Şüphelenmeye başladığınız ilk an doktora başvurmalısınız. Bu sayede oldukça kolay olacaktır.

Hemoroidin 2 türü vardır. Genel olarak anüs bölgesinde ki yastıkçıkların 2 tane olması, hastalığı da ikiye ayırıyor. Anüse daha yakın olan yastıkçığın sarkması dış hemoroid, diğerinin sarkması ise iç hemoroiddir. En yaygın görülen türü iç hemoroiddir.

Hemoroid ile İlgili Bilinmesi Gerekenler 3

İç hemoroidin 4 farklı aşaması vardır.
Son aşama dışında, her aşama da tıbbi tedavi mümkündür. Son aşama da ameliyat kaçınılmaz olur. O nedenle hastalığı fark etmiş olduğunuz an doktora başvurma oldukça önemlidir. Bu hastalıktan korunmak için, aşırı derece de acı olan ya da ekşi olan besinleri tüketmekten kaçının. Aynı şekilde bol baharatlı yiyeceklerden ve turşudan uzak durmalısınız. Alkol tüketimini oldukça azaltmalısınız ve fast food yiyeceklerden kesinlikle tüketmemelisiniz.

Hemoroid ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Türü ne olursa olsun, makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların tümü, büyük problemlere neden olur. Hemoroidin u hastalıklar arasında ki yeri çok daha farklıdır. Çünkü hayatı çekilmez bir noktaya getirebilir. Her tuvalete çıkma sırasında inanılmaz ağrılar, makat bölgesinde ki kanamalar, oturma da zorluk çekme, her yiyecek türünü yiyememe, tuvalete gitmeye korkma gibi bir çok sıkıntılı durum söz konusu olur.  Hemoroid ile İlgili Bilinmesi Gerekenler 2 Hemoroidin ortaya çıkması ile ilgili bir çok neden vardır. Alkol tüketiminin fazla olması, aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yemek, makat bölgesinin temizliğine gerekli önemi vermemek, aşırı kilolu olma, uzun süreli kabızlık,…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.7 ( 2 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

2 yorum

  1. ah hemoroid ahh yaktın beni be ne yapayım bilmiyorum

  2. güzel bir makale olmuş teşekkürler