Hemoroid İçin Bitkisel Tedavi

Hemoroid İçin Bitkisel TedaviOldukça ağrılı bir süreci hastalar için zorunlu kılabilen ve kanama meydana geldiği için beraberinde pek çok sıkıntıyı da getiren hemoroid için bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir.

Bu rahatsızlık genel olarak dört farklı aşamada incelenir. Şayet son aşamaya gelmemiş bir durum söz konusu ise şifalı bitkilerin olumlu etkilerinden gayet zahmetsiz bir şekilde istifade edilebilir. Ancak son aşamaya gelmiş olan hastalar için maalesef tek tedavi metodu ameliyat yani cerrahi müdahale olmaktadır. Bu durumda anüs bölgesinin dışına taşmış ve bir yumru halini almış olan basur dokusu ameliyat ile kesilir ve alınır. Hastanın yaşadığı sıkıntılardan kurtulması ancak bu şekilde mümkün hale gelmektedir.

Henüz başlangıç aşamasında olan hemoroid için bitkisel tedavi yöntemleri ise son derece yüz güldüren sonuçların doğmasını sağlayabilmektedir. Bu yöntemler arasında bitkilerin farklı şekillerde kullanılması sayılabilir.

Örneğin demlenerek çay halinde günde bir bardak tüketilmeleri, hastaların herhangi bir zahmete girmeden belirli bir süreç içerisinde hemoroid sorunundan kurtulmalarına yardımcı olabilmektedir. Bu yöntemde kullanılan bitkiler ise papatya, kuşburnu, civanperçemi, pelin otu ve böğürtlen olmaktadır. Ancak pelin otunun çay olarak tüketilmesinde son derece dikkatli davranılması gerektiğinden hastaların diğer bitkilere yönelmesinde fayda olacaktır.

Şayet hemoroid hastaları söz konusu bitkileri çay olarak tüketme kararı aldıysa, mutlaka sabahları kahvaltı öncesinde, aç karnına ve günde bir bardak olacak şekilde bitkilerin suyunun içilmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi basurun tedavi yöntemleri arasında oturma banyosu da yer almaktadır. Bu yöntemde hastanın ılık suda bir süre oturması gerekmektedir.

Kullanılan suya bazı bitkilerin kaynatılması ile elde edilen suyun eklenmesi ise oturma banyosunun hastalar için sağladığı rahatlatıcı etkiyi güçlendirebilmektedir. Aynı zamanda bitkilerin kaynatılmasıyla elde edilen posa da basur bölgesine merhem şeklinde sürülmesi de halk arasında sık tercih edilen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Bilindiği gibi hemoroit kan damarlarının genişlemesi ve damarların iç basıncının artması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bundan yola çıkarak dokuların yumuşaması, damarların normal kan basıncına sahip olmasının sağlanması hem basurun oluşmasını önleyecek hem de mevcut basurun küçülerek yok olmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle vücutta bu tür etkilere yapan bitkilerin tercih edilmesinde fayda olacaktır.

Oldukça ağrılı bir süreci hastalar için zorunlu kılabilen ve kanama meydana geldiği için beraberinde pek çok sıkıntıyı da getiren hemoroid için bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Bu rahatsızlık genel olarak dört farklı aşamada incelenir. Şayet son aşamaya gelmemiş bir durum söz konusu ise şifalı bitkilerin olumlu etkilerinden gayet zahmetsiz bir şekilde istifade edilebilir. Ancak son aşamaya gelmiş olan hastalar için maalesef tek tedavi metodu ameliyat yani cerrahi müdahale olmaktadır. Bu durumda anüs bölgesinin dışına taşmış ve bir yumru halini almış olan basur dokusu ameliyat ile kesilir ve alınır. Hastanın yaşadığı sıkıntılardan kurtulması ancak bu şekilde mümkün hale gelmektedir. Henüz başlangıç…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.55 ( 2 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...