Hemoroid Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

anal-fissur bir çeşit damar genişleme hastalığıdır. Varis hastalığının anal yolunda ki damarlarda meydana gelmesidir. Bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En sık görülen hastalıklardan biridir. İnsanların yüzde 80’inde bu durum görülmesine rağmen, çok az kişi doktora başvurur. Bunun nedenleri arasında, hastalığın mahrem bölgede olması da oldukça baskındır.

Peki nelerdir? Bu hastalığın çıkmasında bir çok faktör rol oynayabilir. İlk nedeni aşırı ıkınmadır. Ikınma, damarların zorlanmasına ve orada bir basınca neden olur. Bu da damarın genişlemesi, sarkması, memeleşmesi gibi durumlara neden olur. Buna da adı verilir.

Aynı şekilde uzun süre kabız olma durumu, yada uzun süre ishal olma durumu hemoroide yani diğer adı ile basur aneden olabilir. Gebelik ve doğum sürecinde de fiziksel değişimler bu hastalığa neden olur. Sürekli ağırlık kaldırma, besin oranlarında düşük posa oranı, baharat ve acıyı bol tüketme, aşırı alkol tüketimi, İş gereği uzun süre ayakta durma ya da uzun süre sabit oturma, Karaciğer sirozu ve kronik görülen öksürük, aşırı kilo, yaşlılık gibi nedenlerden ortaya çıkabilir.

Bu nedenlerin sadece bir tanesi ni bile taşıyorsanız, hemoroid için yeterlidir ve risk grubunda bulunursunuz. Yapılan incelemeler bu hastalığın genetik olarak da kişiden kişiye aktarıldığını söylüyor.

Hemoroid olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bunun belli başlı belirtileri vardır. , makat çevresinde ağrı ve şişlik, akıntı ve akıntının neden olduğu bir kaşınma, Bazı zamanlarda ve ıkınma esnasında oldukça fazla ağrı ile kendini gösterir. Bubelirtilerin hepsi aynı anda olmaz. genelde sadece bir tanesi görülür. Yani bir tanesi bu hastalığın olduğunu gösterebilir. Bu belirtilerden sadece bir tanesini taşıyorsanız, en kısa doktora başvurmalısınız.
Genelikle görerek ve elle dokunarak muayene edilir. Fakat teşhis koymak için bu kadarı yeterli değildir. Çünkü başka bir çok hastalık da bu belirtileri gösterebilir. Bu nedenle mutlaka endoskopi çekilerek teşhis koyulur.
Tedavi kısmına gelince, 2 türlü hemoroidin, bir çok ilerleme aşaması vardır. Bu aşamalara göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Hemoroid bir çeşit damar genişleme hastalığıdır. Varis hastalığının anal yolunda ki damarlarda meydana gelmesidir. Bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En sık görülen hastalıklardan biridir. İnsanların yüzde 80'inde bu durum görülmesine rağmen, çok az kişi doktora başvurur. Bunun nedenleri arasında, hastalığın mahrem bölgede olması da oldukça baskındır. Peki hemoroidin çıkmasının nedeni nelerdir? Bu hastalığın çıkmasında bir çok faktör rol oynayabilir. İlk nedeni aşırı ıkınmadır. Ikınma, damarların zorlanmasına ve orada bir basınca neden olur. Bu da damarın genişlemesi, sarkması, memeleşmesi gibi durumlara neden olur. Buna da basur adı verilir. Aynı şekilde uzun süre kabız olma durumu, yada uzun süre ishal olma…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.85 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...