Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid ÇeşitleriHalk arasında mayasıl yahut olarak da adlandırılan genellikle ikiye ayrılmaktadır. Bunlar iç ve dış olarak adlandırılır.

Dış hemoroidin daha mühim ve daha acı veren bir rahatsızlık olduğu düşünülse de aslında iç hemoroidin tıp dünyasında daha önemli olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. İç ve dış basurun da kendi içerisinde farklı şekillerde seyretmesi, farklı kategoriler altında incelenmesini beraberinde getirmiştir.

İç hemoroidler de 4 farklı grup içerisinde incelenir. Başlangıç ya da birinci derecede kanama meydana gelebilir. Ancak meme yapmış olan doku dışarıdan görülmez. Ayrıca ele gelmez ve birinci derecede sadece ender durumlarda ağrıya neden olur.

İkinci derecede iç hemoroid çeşitleri ise ağrılı ve kanamalı olabilmektedir. Sadece tuvaletin yapılması ve ıkınma esnasında meme yapan doku dışarıya çıkar ve sonrasında yeniden içeriye girer. Ele gelebilir ve hafif ağrılar meydana gelebilir. Hemoroidin çapı ise 1 ila 3 cm arasında olmaktadır. Rahatsızlığın üçüncü dereceye ilerlediği durumda ise meme yapmış olan doku dışarıya çıkar ve dışarıda kalır. Genellikle bu safhada hasta eliyle hemoroidi içeriye itmektedir. Dokunun durumuna bağlı olarak hafif derecede ağrı veya ağrısız bir durum söz konusu olmaktadır.

Rahatsızlığın dördüncü aşamaya gelmesi halinde hemoroid dışarıya çıkmıştır ve hastanın elle itmesi durumunda dahi içeriye girmez. Aynı zamanda bu aşamada olan hemoroidin akıntıya ve kaşıntıya neden olduğu da bilinmektedir.

Kanama ve ağrı sıklıkla meydana gelir. Bu safhada olan rahatsızlık durumunda hekim tarafından ameliyat kararı alınır ve dışarıya çıkarak meme yapmış olan doku kesilir. Dış basur çeşitlerinde ise ağrı çok daha fazla hissedilmektedir. Bu rahatsızlık cerrahi müdahale gerektirmez. Sadece lokal anestezi altında pıhtının boşlatılması şeklinde bir müdahale yapılabilmektedir.

Dış durumunda ılık oturma banyoları, merhemler, ilaçlar ve bol istirahat edilmesi gibi yöntemler ile tedavi mümkün olmaktadır. Ancak bu sorunu yaşayan hastaların mutlaka doktorun önerilerine harfiyen uymaları ve aynı zamanda beslenme alışkanlıkları ile tuvalet alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde dış hemoroidin iyileşme süreci uzayabilmekte ve hissedilen ağrı artabilmektedir.

Halk arasında mayasıl yahut basur olarak da adlandırılan hemoroid çeşitleri genellikle ikiye ayrılmaktadır. Bunlar iç ve dış olarak adlandırılır. Dış hemoroidin daha mühim ve daha acı veren bir rahatsızlık olduğu düşünülse de aslında iç hemoroidin tıp dünyasında daha önemli olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. İç ve dış basurun da kendi içerisinde farklı şekillerde seyretmesi, farklı kategoriler altında incelenmesini beraberinde getirmiştir. İç hemoroidler de 4 farklı grup içerisinde incelenir. Başlangıç ya da birinci derecede kanama meydana gelebilir. Ancak meme yapmış olan doku dışarıdan görülmez. Ayrıca ele gelmez ve birinci derecede hemoroid sadece ender durumlarda ağrıya neden olur. İkinci derecede iç hemoroid çeşitleri…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.63 ( 2 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...