Hemoroid Bitkisel

basur bitkiselBir çeşit varis plağı olarak da tanımlanan ve oldukça ağrılı bir süreç yaşanmasına neden olan yöntemler ile kontrol altına alınabilen hatta edilebilen bir rahatsızlıktır. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmaksızın pek çok nedenle ortaya çıkabilen bu hastalık genetik faktörler nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Şifalı bitkilerin faydalarından yola çıkılarak yapılan araştırmalar bazı bitkilerin bu rahatsızlığın giderilmesinde olumlu etkiler yapabildiklerini ortaya çıkarmıştır.

Bu bitkiler arasında kuşburnu da yer alıyor. Ancak çayını içmeniz değil, kaynatarak bir lapa kıvamına getirmeniz ve bölgesini kaplayacak şekilde sürmeniz gerekiyor. Yarım saat bekledikten sonra yıkanabilir. Kuşburnu hemoroid bitkisel çözüm yöntemleri arasında ismi sıklıkla geçen bir bitkidir. Aynı zamanda meşe kabuğu da faydalı olduğu tespit edilen bitkiler arasında yer alır. Meşe kabuğu toz haline getirilerek kullanılmaktadır. İçerisine birkaç damla zeytinyağı konularak bir krem kıvamını alması sağlanır ve makat bölgesine sürülür. Yine yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkanarak temizlenebilir.

Kırmızı pancar da hemoroid sorunu yaşayan çok sayıda kişinin başvurduğu bir yöntem olabilmektedir. Bu metotta da yine pancarın merhem kıvamına gelene dek ezilmesi gerekir. Bu sayede pancar enzimlerini salar ve hemoroidin olduğu bölgeye tam olarak nüfuz edebilir. Ezilen kırmızı pancarın makat bölgesine sürülmesi gereklidir. Bir başka yöntem de oturma banyosu esnasında için bitkilerden istifade edilmesini sağlar. Bu yöntemde papatya, biberiye, ısırgan otu ve kuşburnu birer tutam miktarında kaynatılır. Su ılıdıktan sonra oturma banyosu için kullanılan suya ilave edilir. Bu şekilde bitkilerin şifasından istifade edilmiş olur.

Tedaviye yardımcı olması bakımından bitkilerin pek çok hastalıkta sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Ancak başta basur olmak üzere tüm rahatsızlıklarda bitkiler mutlaka hekime danışılarak kullanılmalıdır. Basurun her bireyde aynı şekilde nüksetmediği bilinir. Kimi hastalarda yara oluşması gibi ekstra enfeksiyon durumları meydana gelebilmektedir. Bu durumda faydası olacağını düşündüğünüz bitkiler maalesef hemoroit bölgesine zarar verebilir. Bu yüzden hekim tarafından muayene edilmeden asla bu yöntemler gelişigüzel bir şekilde kullanılmamalıdır. Ayrıca ilerlemiş olan rahatsızlık durumlarında ilaç veya cerrahi yöntem gibi tedavilerin tercih edilmesi zaruridir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...