Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

19Bundan yüzyıllar önce hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkiler günümüzde halen pek çok rahatsızlığın ağrısız ve acısız bir şekilde edilebilmesini sağlayabiliyor. Bu hastalıklar arasında de bulunuyor.

Hemen her yaşta ortaya çıkabilen sık tercih edilen rahatsızlıklardan biridir. Ancak elbette bitkilerin kesinlikle doktora danışılarak doğru oranda doğru şekilde kullanılması gereklidir. Aksi halde yaşanan sorunun ortadan kaldırılması bir yana daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu rahatsızlığı giderilmesi için kullanılan hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri pek çok hastada olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Örneğin patlıcanların sapının kaynatılarak suyunun içilmesi halk arasında yaygın bir şekilde tercih edilen bitkisel tedaviler arasında yer alıyor. Özellikle birinci ve ikinci safhada olan hemoroid için son derece faydalı bir yöntem olduğu da bilinmektedir. Her ne kadar her hastada aynı sonucu vermiyor olsa da sadece 5 gün uygulanan bir yöntem olması denenebilirlik düzeyini de arttırmaktadır.

Bunun yanı sıra birkaç şifalı bitkinin kaynatılması ve suyunun oturma banyosu suyuna eklenmesi yine sık tercih edilen metotlar arasında yer almaktadır. Özellikle iç durumunda bu bitkilerin çok daha etkili olduğu da yapılan bazı araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Örneğin oturma banyosu suyuna papatya ilave edilmesi dokuların ve cildin yumuşamasına neden olduğundan, oturma banyosunun etkisini daha hızlı göstermesine de olanak tanıyabilmektedir. Papatya çayı yerine karanfil çayı da eklenebilir.

Bir başka yöntem de civan perçemi ile pelin otunun birlikte kaynatılarak bir çay elde etmeyi içerir. Bu çaydan her gün düzenli olarak bir bardak içilmesi basur probleminin ortadan kalkmasına neden olabilmektedir. Ancak daha hızlı sonuç alınabilmesi için civan perçemi ve pelin otunun kaynama sonrası kalan posasının meme yapan dokuya sürülmesi de gereklidir.

Bu sayede dokuların yumuşaması ve damarların içerisindeki basıncın azalması mümkün olabilmektedir. Kara kavak tomurcuklarının da hemoroit tedavisinde kullanıldığı bilinir. Bunun için bitkinin un haline gelene dek ezilmesi, birkaç damla zeytinyağı ile krem kıvamına getirilmesi ve anüs bölgesine sürülmesi gerekmektedir. Tüm bu karışımları uygulama öncesinde taze olarak hazırlayınız.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...