Hemoroid Başlangıcı

de longoHalen çok fazla ciddiye alınmıyor olmasına rağmen aslında hastalar için büyük sıkıntılar yaratabilen başlangıcı kolaylıkla tespit edilebilen bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda ilerleme kaydeden ve kısa sürede bir sonraki aşamaya ilerleyebilen bir rahatsızlık olmasıyla bilinir. Belirtileri ise kişiden kişiye çok fazla değişkenlik göstermez.

Bu nedenle hastanın yaşadığı sorunlar karşısında hemoroid şüphesi duyması uzun sürmeyecektir. Şüphe durumunda derhal genel cerrah uzmanının muayene etmesi gerekir. Muayene hekim tarafından kısa sürede yapılmaktadır. Fakat rahatsızlığının teşhisinde hekimin muayenesi kadar hastanın şikayetlerinin neler olduğu da önem arz eder. Bu yüzden hastanın tüm şikayetlerini hekimi ile eksiksiz bir şekilde paylaşması gerekir.

Bu rahatsızlık genel cerrah uzmanı tarafından çeşitli aşamalarda değerlendirilmektedir. Dolayısıyla durumunda yaşanan sıkıntılar ile 4. aşamaya gelmiş bir basurun hastaya yaşattığı sıkıntılar birbirinden çok farklı olmaktadır. Hemoroid başlangıcında kendini gösteren belirtilerde anüs bölgesinde çok hafif bir ağrı, kaşıntı ve tuvaletin yapılması sırasında yanma ile karşılaşılır. Az oranda kanama olması da pek çok hatada başlangıç düzeyinde meydana gelmez.

Ancak kanama şikayeti ile sağlık kuruluşlarına müracaat edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Anüs bölgesinde damarların genişlemeye başlaması basur başlangıcı olarak kabul edilir. Bu aşamada basur dışarıya çıkmaz. Ancak hastayı rahatsız edecek kadar bir ağrı, yanma yahut kaşıntı meydana gelmektedir. Hemoroid olarak adlandırılan dokunun dışarıya çıkması rahatsızlığın ikinci aşamasından sonra gerçekleşir.

Erken tanı tüm hastalıklarda olduğu gibi basur rahatsızlığında da son derece önemlidir. Erken tanı teşhisinde yani hemoroid başlangıcı durumlarında sıcak su yöntemi, bitkisel basur kremleri, tuvalet alışkanlıklarının değiştirilmesi gibi basit yöntemler ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Fakat başlangıç seviyesi geride kaldığında yani teşhis için geç kalındığında daha ciddi tedavi yöntemleri devreye girecektir.

Aynı zamanda tedavi daha uzun bir süreci de beraberinde getirecektir. Hemoroid rahatsızlığının genel olarak 3. ve son aşamasında cerrahi müdahale ile tedavi uygulanmaktadır. Günümüz tıp teknolojisinde basur ameliyatı kısa sürede yapılıp hasta aynı gün evine gönderilebiliyor. Bu nedenle basuru son aşamaya gelmiş ve cerrahi müdahale gerektiren hastalar ameliyata artık daha sıcak bakabiliyor.

Halen çok fazla ciddiye alınmıyor olmasına rağmen aslında hastalar için büyük sıkıntılar yaratabilen hemoroid başlangıcı kolaylıkla tespit edilebilen bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda ilerleme kaydeden ve kısa sürede bir sonraki aşamaya ilerleyebilen bir rahatsızlık olmasıyla bilinir. Belirtileri ise kişiden kişiye çok fazla değişkenlik göstermez. Bu nedenle hastanın yaşadığı sorunlar karşısında hemoroid şüphesi duyması uzun sürmeyecektir. Şüphe durumunda derhal genel cerrah uzmanının muayene etmesi gerekir. Muayene hekim tarafından kısa sürede yapılmaktadır. Fakat basur rahatsızlığının teşhisinde hekimin muayenesi kadar hastanın şikayetlerinin neler olduğu da önem arz eder. Bu yüzden hastanın tüm şikayetlerini hekimi ile eksiksiz bir şekilde paylaşması gerekir. Bu rahatsızlık genel cerrah…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.2 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...