Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid AmeliyatıVücudun anüs bölgesinde meydana gelen hemoroid sorunu hızla ilerleyen ve son safhasında ameliyatı gerektiren bir rahatsızlıktır. Ancak hemoroid ameliyatı sanılanın aksine kısa sürede gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur.

Aynı zamanda iyileşme süresi günümüzde kullanılan ameliyat teknikleri sayesinde çok uzun sürmemektedir. Ameliyat için hastanın bağırsaklarının boşaltılması gerekir. Bunun için de ameliyattan bir gün önce ilaç alınması ve ishal yöntemiyle hastanın bağırsaklarının boşaltılması uygulaması yapılır.

ameliyatı

Ameliyattan önce yaklaşık 5-6 saat hastanın yemek yememesi de hekim tarafından istenebilmektedir. Böylece hemoroid ameliyatı hem hasta hem de cerrah tarafından daha az zahmetli gerçekleştirilir. Operasyon esnasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Çünkü bel bölgesinden yapılan bir enjektör ile hastanın belden aşağısı uyuşturulur. Böylece hastanın acı duyması da engellenmiş olur. Spinal anestezi altında yapılan ameliyat sonrasında hasta birkaç saat hafif düzeyde ağrı hissedebilir. Ağrının şiddetli olması durumunda ağrı kesici ilaçlar verilir.

Cerrahi müdahalenin amacı ise yastıkçık olarak adlandırılan hemoroid bölgesinin alınmasıdır. Hastaya çok ciddi ağrılar veren bu bölge kesilerek alınır ve ardından dikiş atma işlemine geçilir. Hastanın ameliyat uygulanan bölgesinde meydana gelen açıklık makta halkasına uygun şekilde dikilir. Kimi durumlarda alınan bölgeye vazelinli tampon uygulaması da yapılabilmektedir. Bu tampon ameliyatın tamamlanmasından hemen sonra konur ve birkaç saatin ardından da alınır. Böylece iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesi amaçlanır.

Bu işlem ile basur bölgesi farklı tekniklerle de alınabilmektedir. Örneğin lazer kullanılarak da aynı cerrahi operasyonun gerçekleşebildiği bilinmektedir. Bu işlemde ligasure adı verilen bir cihaz kullanılır. Cihazın hızla yaygınlaşması ve en sık kullanılan cihazlardan biri haline gelmesinin nedeni kesme, yakma ve birleştirme uygulamalarının aynı anda yapılabiliyor olmasıdır. Birleştirme lazer tekniği ile gerçekleştirildiği için bu cihaz kullanıldığında dikiş atmaya gerek kalmaz.

Hemoroid ameliyatı’ında iç bağırsak bölgesinden ne kadar doku alınacağına hekim karar verir. Gerekli gördüğü kadar doku kesimi gerçekleştirmesi son derece önemlidir. Zira gerekenden daha az oranda doku alınması, basurun tekrarlaması ihtimalini güçlendirir. Fazla alınması ise farklı sorunlara sebebiyet verir. Bu nedenle doğru oranda dokunun kesilmesi gerekmektedir.

Vücudun anüs bölgesinde meydana gelen hemoroid sorunu hızla ilerleyen ve son safhasında ameliyatı gerektiren bir rahatsızlıktır. Ancak hemoroid ameliyatı sanılanın aksine kısa sürede gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Aynı zamanda iyileşme süresi günümüzde kullanılan ameliyat teknikleri sayesinde çok uzun sürmemektedir. Ameliyat için hastanın bağırsaklarının boşaltılması gerekir. Bunun için de ameliyattan bir gün önce ilaç alınması ve ishal yöntemiyle hastanın bağırsaklarının boşaltılması uygulaması yapılır. Hemoroid ameliyatı Ameliyattan önce yaklaşık 5-6 saat hastanın yemek yememesi de hekim tarafından istenebilmektedir. Böylece hemoroid ameliyatı hem hasta hem de cerrah tarafından daha az zahmetli gerçekleştirilir. Operasyon esnasında hasta ağrı ya da acı hissetmez. Çünkü bel bölgesinden…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.48 ( 3 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...

3 yorum

  1. Hemoroid ameliyatı iyi biri tarafından yapılmalı yoksa kontrol sizden çıkıyor

  2. Dr. Korhan Taviloglu

    Hemoroid ameliyatı skarı

  3. bu bitkisel ürünlerin işe yarayanı yokmu yav ameliyat sonrası beni çok düşündürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir