Hemoroid Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

ameliyattan önceHemoroid, halk arasında mayasıl ya da basur adı ile bilinen bir hastalık türüdür. Temel olarak yunanca bir kelimedir. anlamı “kanamaya benzer”dir. Adını buradan almasının nedeni, hastalığın belirtisinin dışkılama sırasında kanama görülmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. Hemoroid bir toplar damar hastalığıdır ve zorlanmalarda kaynaklanır. Anal yollarda ki toplar damarlar, ıkınma, zorlanma gibi durumlarda bir kan basıncı oluşturur. bu basınç damarları zorlamaya başlar. Bu damarlar da her duruma uyum sağlayabilen bir yapıda olduğu için, bu basınca da uyum sağlamak için genişlerler. bu da memeleşmelerine, sarkmalarına ve torbalaşmalarına neden olur. Yani varis hastalığının aynısı olduğunu söyleyebiliriz. Tek farkı, görüldüğü yerlerin farklı olmasıdır.
oldukça zorludur. Fakat bu ameliyata katlanmamak sizin elinizde. Hastalık kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Eğer ihmal eder ve önemsemezseniz ilerlemeye devam eder ve ameliyat kaçınılmaz olur. vardır. Bunlar sarkan damarların hangi yastıkçığın içerisinde olduğuna göre değişirler. Anüse yakın olan yastıkçık memeleşiyorsa dış hemoroid, daha içeride ki yastıkçık memeleşiyorsa iç hemoroid adı verilir.

Genel olarak, toplumda yaygın görülen türü iç hemoroiddir. Bu nedenle onun üzerinde durulur. Yapılan tanımlar tedaviler vs, hep iç hemoroid üzerinedir.
İç hemoroid, 4 farklı aşama da ilerler. Birinci ve ikinci aşama da evde tedavi edilebilir. Düzenli beslenme ve ilaçlar ile baskı altında tutulabilir. Fakat 3. ve 4. aşama da oldukça ağırlaşır. Sık ve çok kanamalar, çekilmez ağrılar meydana gelir. Genel olarak ameliyat bu şaşma da yapılır. Peki ? Bu oldukça basittir. 1. aşama da ki hemoroid başlangıç aşamasındadır. bir miktar ağrı ve az miktarda kanama ile belli olur. 2. aşama da ise, sarkan yastıkçık, dışkılama sırasında anüsün dışına çıkar. Bu oldukça ağrıya sebep olur. Ayağa kalkınca geri anüsün içerisinde girer. ameliyat olmamak için bu aşama son dönemecinizdir ve hemen tedaviye başlamalısınızdır. 3. Aşama da yastıkçık anüsün dışına çıkar ve el ile itilmediği sürece içeri girmez. 4 aşama da ise içeriye el ile sokmak mümkün değildir. Çok fazla ağrıya, iltihaba, zorlanmaya, oturamamaya, sık kanamalara neden olur.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...