Hemorit Basur

hemorit basur Çok uzun yıllardır yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de olmaktadır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu sorunun hem beslenme hem de tuvalet alışkanlıkları ile doğrudan ilişkisinin bulunduğu bilimsel olarak da tartışma götürmez bir gerçektir.

Aslında bu rahatsızlık erken tanı konulması halinde son aşamaya gelmeden önlenebilmektedir. Buna karşın toplumda hastaların hemen hepsi, son aşama belirtileri görülmeden bir hekime görünme davranışı göstermezler. Bunun en yaygın nedeni ise rahatsızlığın maalesef halen utanç verici olarak düşünülmesidir.

Tedavisi mümkün olan hemorit basur rahatsızlığında öncelikle hastalığın hangi aşamada olduğunun hekim tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Şayet çok hafif düzeyde bir şişme meydana gelmiş ise, kanama ve şiddetli ağrı yok ise bu durumda rahatsızlık genellikle birinci aşamada olmaktadır.

İkinci aşamada ıkınma esnasında hemoroid dışarıya çıkmaktadır ancak kendiliğinden ve zorlanmadan içeriye geri girebilmektedir. Eğer ıkınma ile dışarıya çıkıyor ancak içeriye kendiliğinden girmiyorsa bu durumda rahatsızlık üçüncü aşamaya gelmiş demektir. Hamoroidin elle itilme halinde dahi içeriye girmemesi ve artık dış bölümde yer alıyor olması ise rahatsızlığın son aşamasına yani dördüncü aşamasına gelindiğini göstermektedir.

Son aşamaya gelen basur ancak cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak bazı hekimler cerrahi müdahale öncesinde birkaç alternatif tedavi yöntemini deneyebilmekte, yüz güldüren bir netice alınmaması halinde ameliyat kararı verilebilmektedir. Ameliyatın gerekip gerekmediği de ancak hekim tarafından yapılacak olan muayene ile anlaşılabilmektedir. Ancak ameliyata gerek kalmadan basur tedavisinin yapılması ancak erken tanı ile mümkün olabilmektedir.

Elbette anüs bölümü ile ilgili hastaların yaşadığı tüm sıkıntılar hemoroit ya da hemoroid başlangıcı olarak değerlendirilemez. Ancak ilk belirtiler olarak kabul edilen ağrı, oturmakta ve günlük hareketlerin bazılarında ağrı nedeniyle zorlanma, kanama, anüs bölgesinde ele bir şişlik gelmesi basurun belirtileri olmaktadır. Doğru teşhis konulması ise ancak hekim muayenesi ile mümkün olduğundan, bu ve benzeri şikayetleri olan tüm bireylerin vakit geçirmeden bir genel cerrahi ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Bu sayede henüz ameliyat aşamasına gelmeden sadece basit hususlara dikkat edilerek dahi hemoroidin tedavisi yapılabilmektedir.

Çok uzun yıllardır yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de hemorit basur olmaktadır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu sorunun hem beslenme hem de tuvalet alışkanlıkları ile doğrudan ilişkisinin bulunduğu bilimsel olarak da tartışma götürmez bir gerçektir. Aslında bu rahatsızlık erken tanı konulması halinde son aşamaya gelmeden önlenebilmektedir. Buna karşın toplumda hastaların hemen hepsi, son aşama belirtileri görülmeden bir hekime görünme davranışı göstermezler. Bunun en yaygın nedeni ise rahatsızlığın maalesef halen utanç verici olarak düşünülmesidir. Tedavisi mümkün olan hemorit basur rahatsızlığında öncelikle hastalığın hangi aşamada olduğunun hekim tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Şayet çok hafif düzeyde bir şişme meydana gelmiş ise, kanama ve şiddetli…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.85 ( 2 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

Bir yorum

  1. basur oldugunu iş bittikten sonra aöğreniyorsun. yok yeme içme vs. en önemli iki etken birincisi uzun süreli koltuk çalışmaları, birde stres önce kabız sonra basur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir