Doktor Gözünden Hemoroid

doktor gözünden                Yapmış olduğumuz araştırma da, hemoroid rahatsızlığı olanların hastaneye hangi şikayetlerle başvurduğunu ve doktorların nasıl teşhis koyduğunu inceledik. Kliniğe başvuranların çoğu şikayeti ile başvuruyor. Sarkan hemoroid istemsiz sıvı çıkışını engelleyemediği için, . Bu da dayanılmaz kaşıntıya neden oluyor. Özellikle de yaz günlerinde, kaşıntının dozu artıyor ve dayanılmaz bir noktaya erişebiliyor. Bu şikayetle başvuran hastaların yüzde 90 oranında hemoroid yada halk arasında ki ismi ile mayasıl olduğu tespit edildi.

Bu rahatsızlığın tek belirtisi bu değil tabi ki. Makatta ki yoğun, özellikle de geceleri artan kaşıntının dışında, makatın ıslak olması sürekli nemli olması da belirtilerden biridir. Yer yer hafif kanamalar da görülebiliyor. Kanamalar genel olarak dışkılama sırasında olur. Cilt de bu hastalığa tepki vererek, anal bölge derisinde bir sertleşme ve kalınlaşma meydana gelir. Aynı bölgede şişliklerden kaynaklanan bir memeleşme görünümü de oluşabilir. Makatta pis bir kokuya da neden olur. Bunların nedeni akıntıdır. Bu akıntı iç çamaşırınızı kirletecek düzeyde oluşur. Makatta tahriş de oluşacağından, hafif bir ağrı da oluşabilir. Bu belirtilerin hepsi birbiri ile bağlantılıdır ve genel olarak hemoroid kaynaklı sorunlardır.

Hemoroid birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle günümüz koşullarında, olağan olarak gördüğümüz birçok şey hemoroid sebebidir. Başta yanlış beslenme alışkanlıkları ve yanlış tuvalet alışkanlıkları olmak üzere, uzun süren kabızlık yada uzun süren ishal, hareketsiz olarak uzun süre oturmak, uzun süre ayakta kalmak hepsi birer hemoroid rahatsızlığı nedenidir. Aşırı kilolu olmak, çok az su tüketmek, aşırı baharatlı veya acılı yiyecekler yemek, alkol tüketmek, makatın tahriş olmasına neden olabilecek turşu veya ekşi yiyecekler yenmesi, makatın tahriş olmasına neden olan sporlar yapmak, ağır yük kaldırmak gibi durumların hepsi mayasıl olmanıza neden olabilir.

Bu hastalıklardan korunmak istiyorsanız yukarıda saymış olduğumuz bütün sebeplerden kurtulmalısınız. Dengeli beslenmeye özen gösterip, yanlış alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz. Bunların yeterli olmadığı durumlarda, doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılabilir. Her halükarda doktor kontrolünde tedavi olmalı ve kulaktan dolma bilgilere güvenilmemelidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...