Basurun En Temel Belirtileri

basurun belirtileri               Kabul etmek gerekir ki basur herkesin korkulu rüyası olmuş durumda. Hem yaygın olması hem de sosyal hayatı oldukça etkilemesi herkesin bu hastalıktan korkmasına neden oluyor. Üstelik toplum içerisinde bir çok kalıplaşmış söylentiler bazı yanlış tanılara veya yanlış tedavilere neden oluyor. Bu nedenle basurun belirtilerinin ne olduğunu iyice öğrenmek gerekir. Her makat hastalığını basur olarak yorumlamamak gerekir.

Öncelikle iç basur ve dış basur olarak değişiklik gösterir. İç basur kalın bağırsağın bitmiş olduğu bölgede bulunduğu için göz ile görünmez. , dışkılama zamanında kendini belli eder. ve kanama gibi durumlar basur olduğunuzun işareti sayılabilir. Dış basur ise anüsün etrafında olduğu için göz ile görülebilir yada el ile dokunularak anlaşılabilir. Yaygın olarak görülen belirtileri sıralayalım.

En sık görülen belirtilerden biri kaşıntıdır. Bu belirti genel olarak iç hemoroid durumunda ortaya çıkar. Hemoroid sarktığı için, yastıkçık görevini iyi yapamaz ve sıvı sızdırır. Sızan bu sıvı deride tahrişe neden olur. Tahriş olan deri de şiddetli bir şekilde kaşınır.

Yine iç hemoroidde görülen bir diğer belirti de rahatsızlıktır. Bu durumu şöyle özetleyelim; tuvaletinizi yaptıktan hemen sonra yine tuvaletinizin geldiği hissi var ise bunun nedeni genişleyen hemoroidin, kalın bağırsağın sonuna baskı yapmasından kaynaklanır. Basur ne kadar ilerlemişse, bu rahatsızlık da o derece artar.

Toplum arasında yaygın olduğu söylenen bir diğer belirti ağrıdır. Bu konu da şunu düzeltmek gerekir; Basur yaygın bir hastalıktır, fakat basur ağrısı yaygın görülmez. Eğer basurunuz ağrıya neden oluyor ise, bu hemoroidin oldukça fazla şiştiğini gösterir. Hemoroid o kadar büyümüştür ki, anüs etrafında ki kaslar, hemoroidi sıkmaya başlamıştır. Ağrılar, bu şişen hemoroidde ki kan akışının kesmesinin nedeni olabilir.

Sık görülen belirtilerden biri kanamadır. Hemoroidler o kadar şişmiştir ki ufak zorlamalar ile kanamaya başlayabilir. Bu kanama genellikle hızlı damlar şeklinde olabilir. Daha az olması da olası olduğu için kan dışkının üzerinde, iç çamaşırınızda yada tuvalet kağıdının üzerinde olabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...