Basurun Belirtileri Nelerdir?

basurun belirtileriBasur bir çok kişinin illallah ettiği, hayatı zehre çevirdiği illet bir hastalıktır. Hayati tehlikesi olmamasına rağmen, oldukça sancılı, ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu da hayatı gerçekten çekilmez hale getirir. Bu hastalığı en başta anlamak, önlemini alarak ilerlemesini de engellemek demektir. Peki bu durum nasıl anlaşılır? Hastalık nasıl ortaya çıkar?

Bu hastalığın ortaya çıkmasının bir çok nedeni vardır. Bunları daha önce ki yazılarımız da tek tek sıralamıştık. Genel olarak söylemek gerekirse, dışkılama sırasında ki zorlanmalardan meydana gelir diyebiliriz. En yaygın nedeni budur. Her sağlıklı insanın, istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engelleyen, yastıkçıkları bulunur. Bu yastıkçıklar, kasılarak, ya da sönerek istemsiz sıvı ve gaz çıkışını engellerler. Aşırı ıkınma ve zorlanma, bu yastıkçıkların gevşemesine, genişlemesine, sarkmasına ve memeleşmesine neden olur. Bu hastalığın adı hemoroiddir. Yastıkçıkların tahrişi, dışkılama sırasında kanamalara, ağrılara, şişkinliklere neden olur. Genel olarak bu ıkınmalara da yanlış beslenme ve yanlış tuvalet alışkanlığından kaynaklanabilir.

Peki basur olduğunuzu nasıl anlarsınız? Dışkılama sırasında ağrı hissediyorsanız, yada az bir miktar da kanama oluyorsa, anüs etrafında şişkinlik var ise bunun nedeni hemoroid olabilir. Bu belirtilerden birine sahipseniz hemen doktora gitmelisiniz. Toplumumuzda en son aşama da yani şiddetli kanama ve ağrılarda gidildiği için ameliyat kaçınılmaz olur. Fakat erken fark eder ve önlemi alırsanız hiçbir problem yaşamadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

İlaç ile tedavinin yanı sıra, besinlerinize de dikkat ederek daha büyük sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. Hastalığın mahrem bölgede olmasından dolayı, hastaneye gitmekte çekinmek, yapılacak büyük bir yanlışın içine düşmek olur. Hastalık ile ilgili durumlarda mahrem diye bir şey yoktur. Bu nedenle önlem alınması için doktora başvurulması şarttır.

Hemoroid hastalığında ki 4 aşama da farklı boyutlar vardır. Hemorodin genişlediği aşama ilk ve başlangıç aşamasıdır. Daha sonra ağrı ve kanamalar artmaya başlar ve anüsten dışarı çıkmaya başlar. Son aşama da anüsten dışarı çıkar ve bir daha girmez. Bu nedenle Ameliyat gerekir. Siz fark ettiğiniz anda doktora başvurarak, en az ağrı ile en kolay tedaviyi sağlayabilirsiniz.

Basur bir çok kişinin illallah ettiği, hayatı zehre çevirdiği illet bir hastalıktır. Hayati tehlikesi olmamasına rağmen, oldukça sancılı, ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu da hayatı gerçekten çekilmez hale getirir. Bu hastalığı en başta anlamak, önlemini alarak ilerlemesini de engellemek demektir. Peki bu durum nasıl anlaşılır? Hastalık nasıl ortaya çıkar? Bu hastalığın ortaya çıkmasının bir çok nedeni vardır. Bunları daha önce ki yazılarımız da tek tek sıralamıştık. Genel olarak söylemek gerekirse, dışkılama sırasında ki zorlanmalardan meydana gelir diyebiliriz. En yaygın nedeni budur. Her sağlıklı insanın, istemsiz gaz ve sıvı çıkışını engelleyen, yastıkçıkları bulunur. Bu yastıkçıklar, kasılarak, ya da…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 3.73 ( 3 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...

Bir yorum

  1. teşekkür ederim içimi karartınız 🙂