Basurdan Kurtulmak İçin Alışkanlıklardan Kurtulun

alışkanlıklardan kurtulunHemoroid, Dünya üzerinde ki her 3 kişiden birinde mutlaka görülüyor. Bu hastalık bulaşıcı olmamasına rağmen bu kadar yaygın olmasının nedeni sizce nedir? Bu sorunun yanıtı oldukça basit; İçinde bulunmuş olduğumuz modern toplumun bize dayatmış olduğu alışkanlıklar.

Hemoroid bir damar hastalığıdır. Anal yollarda ki toplardamarların sarkmasından oluşan bir hastalıktır. Peki bu damarlar neden sarkar? Bunun birçok nedeni vardır. Bu nedenleri incelemiş olduğumuz zaman çoğunun yanlış alışkanlıklardan kaynaklandığını görüyoruz.

Hemoroid damarının sarkmasının nedeni genişlemesidir.  İnsanlar ıkınma, zorlanma gibi durumlarda, kan basıncı artar. Kan basıncının artması, damarların akan kana yetememesine neden olur. Damarlar da bu duruma uyum sağlayabilmek için genişlerler. Yani varis hastalığının aynısıdır. Zorlanmaların dışkılama zamanında olması veya anüs ile ilgili olması ise anal yollarda ki damarların genişlemesine neden olur. Genişleyen damarlar sarkar ve memeleşir. Bu da dışkılama sonucunda kanamalara ağrılara neden olur. Belirli bir zaman sonrasında ise sarkan hemoroid anüsten dışarı çıkar.

Buna neden olacak alışkanlıklara gelirsek, başta beslenme alışkanlıkları geliyor. İnsan metabolizmasına yararlı olabilecek yiyecekler, içerisinde bol miktarda lif bulunan yiyeceklerdir. Lif en fazla sebze ve meyvelerin içerisinde bulunur. Bunun dışında yeğdiniz yiyeceklerin çoğu, sindirim ve dışkılama sistemlerinizde sıkıntı yaratacaktır.

Özellikle dışarıdan yiyeceğiniz hazır yiyecekler, pek fayda sağlamadığı gibi, hemoroide de yol açacaktır. Tüketilen bol baharatlı veya acılı yiyeceklerin de hemoroide etkisi büyüktür. Makatın tahriş olmasına neden olan yiyeceklerdir.  Ketçap ve mayonez gibi soslar, turşular, fazla ekşi olan gıdalar, aşırı tüketilen kahve ve çaylar vs. hemoroidin en büyük tetikleyicilerindendir ve uzak durulmalıdır. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır.

Bir diğer alışkanlık türü tuvalet alışkanlığıdır. Toplumumuzda en çok görülen yanlış alışkanlık, tuvalette uzun süre oturulmasıdır. Genelde gazete veya dergi okumaları burada yapılır. Bu nedenle, hemoroid sarkabilir. Ayrıca aşırı ıkınma ve kabız olma ya da uzun süreli ishal olma durumu hemoroide neden olur. Bunun için bu alışkanlıklardan da vazgeçilmelidir.

Geri kalan alışkanlıklar, daha düşük oranda görülen ve makatın tahriş olmasına neden olan alışkanlıklardır. Bu yaptığınız spor yada işten kaynaklanabilir. Bisiklet sürmek, at sürmek, ağır yük taşımak, uzun süre hareketsiz oturmak ya da uzun süre ayakta beklemek vs, hemoroide yol açan davranış biçimleridir.

Hemoroid, Dünya üzerinde ki her 3 kişiden birinde mutlaka görülüyor. Bu hastalık bulaşıcı olmamasına rağmen bu kadar yaygın olmasının nedeni sizce nedir? Bu sorunun yanıtı oldukça basit; İçinde bulunmuş olduğumuz modern toplumun bize dayatmış olduğu alışkanlıklar. Hemoroid bir damar hastalığıdır. Anal yollarda ki toplardamarların sarkmasından oluşan bir hastalıktır. Peki bu damarlar neden sarkar? Bunun birçok nedeni vardır. Bu nedenleri incelemiş olduğumuz zaman çoğunun yanlış alışkanlıklardan kaynaklandığını görüyoruz. Hemoroid damarının sarkmasının nedeni genişlemesidir.  İnsanlar ıkınma, zorlanma gibi durumlarda, kan basıncı artar. Kan basıncının artması, damarların akan kana yetememesine neden olur. Damarlar da bu duruma uyum sağlayabilmek için genişlerler. Yani varis hastalığının…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...