Basurdan Korunmak İçin 10 Öneri

10 öneri          size sunacağımız 10 öneriyi yüzeysel olarak anlatacağız. Yüzeysel anlatmamızın nedeni ise, her bir önerinin bir makale konusu olmasındandır.

  1.       Sıcak su Hemoroide oldukça iyi gelir. Bu nedenle her gün düzenli olarak sıcak suda banyo yapmanız, hem hemoroidin ağrılarını azaltacak hem de şişliğini alacaktır. Ayrıca makat bölgesinin temizlenmesine de katkı sağlar.
  2.       Dışkılama sonrası temizlik oldukça önemlidir. Her tuvalet sonrası bol su ile makat bölgesini yıkayıp, tahriş etmeyen yumuşak tuvalet kağıtları ile kurutmalısınız.
  3.      Hemoroidin en büyük nedenlerinden biri, dışkılama sırasında ki zorlanmalardan kaynaklanır. Bu nedenle kabız olmanıza neden olacak davranışlardan uzak durun ve bol su tüketin
  4.        Dışkıyı tutmamak ve tuvalet alışkanlığını düzene koymak oldukça önemlidir. Tuvaletiniz geldiği an tuvalete gidin mümkün olduğunca her gün aynı saatlerde yapmayı alışkanlık haline getirin.
  5.        Daha önce de söylediğimiz gibi basurun en büyük nedenlerinden biri, zorlanmalardır. Bu nedenle dışkılama sırasında ıkınmamaya çalışın ve fazla uzun durmayın. Tuvalette dergi, gazete vs. okumak, basurun en büyük tetikleyicilerinden biridir.
  6.       Anal yollarda ki damarların kan dolaşımının normal olması önemlidir. Soğuk havalarda, kan dolaşımı yavaşlayacağı için, ağrıya ve şişlere neden olur. Bu nedenle makat bölgesini sıcak tutmaya özen gösterin. Böylece kan dolaşımı hızlı olacaktır.
  7.       Basur bir takım meslek hastalığı olarak da bilinir. Bunun nedeni uzun süre aynı pozisyonda oturarak çalışan kişilerde sık görülmesidir. Uzun süre oturmak kan dolaşımının yavaşlaması ve hemoroid memelerinin büyümesine neden olur. Bu nedenle yarım saatte bir oturduğunuz yerden kalkarak birkaç adım atıp yürüyün.
  8.      Yedinci madde de söylediğimiz sıkıntı uzun süre araba sürenlerde de görülür. Özellikle taksi, minibüs, otobüs, tır şoförleri gibi mesleklerde yaygın görülür. Bu nedenle belirli zaman aralıklarında yürümek şarttır.
  9.       Aşırı alkol tüketimi de kan dolaşımını etkileyen unsurlardan olduğu için uzak durulması gerekir. Ayrıca bol baharatlı ve çok acılı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu tarz yiyecekler dışkılama sırasında makat bölgesinde tahrişe neden olurlar.
  10. En sonuncusu da doktor kontrolüdür. Basur yaygın bir hastalık olduğu için, kulaktan dolma bir çok tedavi yöntemi vardır. Doktor teşhisi olmadan, kafanıza göre tedavi uygulamaya kalkmak oldukça sıkıntılı bir durum yaratabilir. Kolay çözüme ulaşmak için, erken doktor tedavisi önemlidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...