Basur Otu

Basur için bitkisel ilaçBasur otu düğünçiçeğigiller familyasından kırlangıç otu ve daha birçok adla da bilinen bir bitkidir. Çalılıklarda yetişen sarıçiçekleri kalp şeklinde olan küçük 10 – 20 cm boylarında yatık gövdeli otsu çok yıllık bir bitkidir. Kökleri uzun ve yumruludur. Mart- Nisan aylarında 7- 13 taç yapraklı parlak sarıçiçekler açar. Bileşimindeki maddelerden dolayı suyu yakıcı ve tahriş edicidir.

Basur otu adından da anlaşılacağı gibi basur hastalığının tedavisi için kullanılan şifalı bir bitkidir. Her hastalıkta olduğu gibi basur hastalığında da şifalı bitkiler tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Birincisi her hastalığın tedavisi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yani kulaktan dolma bilgilerle alınan ilaçlar ya da kullanılan şifalı bitkiler hastalığa çare olmadığı gibi hastalığın daha kötü evrelere ulaşmasına dahi neden olabilir.

Bu yüzden basur hastalığı için basur otu bitkisi ilaç tedavisine destek olarak kullanılabileceği gibi bu destek tedavide doktora danışılarak uygulanmalıdır. Orta çağdan beri basur hastalığının tedavisinde kullanılan bu bitki günümüzde de basur hastaları tarafından kullanılmaktadır. Basur otu kullanımının birbirinden farklı şekilleri olmasına rağmen en çok bilineni bitkinin kökünün kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra basur memelerine sürülerek kullanılan şeklidir.

Yani bu basur otunu yalnızca anüsteki toplardamarların baskı sonucu dışarıya doğru basur memesi denilen çıkıntılara sebep olduğu hastalarda kullanılabilir.  Haricen kullanılır. Kesinlikle dahili olarak yani içilerek kullanılmaz.

Basur otu düğünçiçeğigiller familyasından kırlangıç otu ve daha birçok adla da bilinen bir bitkidir. Çalılıklarda yetişen sarıçiçekleri kalp şeklinde olan küçük 10 – 20 cm boylarında yatık gövdeli otsu çok yıllık bir bitkidir. Kökleri uzun ve yumruludur. Mart- Nisan aylarında 7- 13 taç yapraklı parlak sarıçiçekler açar. Bileşimindeki maddelerden dolayı suyu yakıcı ve tahriş edicidir. Basur otu adından da anlaşılacağı gibi basur hastalığının tedavisi için kullanılan şifalı bir bitkidir. Her hastalıkta olduğu gibi basur hastalığında da şifalı bitkiler tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Birincisi her hastalığın tedavisi doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yani kulaktan…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: Be the first one !

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir