Basur Olduğunu Düşünürsünüz Fakat Kanser Olabilir

kanser olabilirsiniz                Basur, halk arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Bu nedenle doktora gitmeden kulaktan dolma tedavi yolları uygulanır. 30 yaşın üzerinde ki her 2 kişiden birinin hemoroid olduğunu düşünürsek bunun gayet normal olduğunu söylenebilir.   gibi şikayetler direk olarak basur olarak nitelendirilir ve doktora gitme gereksinimi duymazlar. Fakat belirtileri taşıyan ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığın çıkması durumunda, erken tanı hayati önemdedir. Doktora gitmeden basur diye geçiştirmek, zamanın çok önemli olduğu bu hastalıkta ölümlere neden olabilir. İnsanların en çok şikayet ile geldiği konu, dışkılama alışkanlıklarının değişmesi ile ilgilidir. Fakat dışkılama alışkanlıkları oldukça geniş bir yelpaze içerisinde normal sayılır. Yani tıpta günde 3 kere dışkılayan biri ile haftada 3 kere dışkılayan biri normal olarak kabul edilir. Bu nedenle bu şikayet pek dikkate alınmaz. Fakat beslenme alışkanlığının değişmemesine rağmen dışkıda sertleşme, kabızlık veya ishallik gibi durumlar var ise bu mutlaka detaylı olarak incelenmeli ve araştırılmalıdır.

Kolon kanseri, akciğer ve meme kanserinden sonra ölüme neden olan ikinci büyük kanser türüdür. Altının çizilmesi gereken nokta ise, kolon kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğudur. Erken teşhis durumunda, tedavide alınan sonuçların yüzde 100’e vardığı bilinmelidir. Bu nedenle düzenli olarak her yıl kolonoskopi olmak gerekir. Ayrıca dışkı içerisinde ki kan incelemesi de bunun için önemlidir. Özellikle 40 yaşın üzerinde olan kişilerin bu kontrol ve tetkikleri aksatmaması gerekir. Kolonoskopi sayesinde kansere yol açacak bazı belirtileri önceden görülebilir ve gerekli önlemler bu sayede alınabilir. Mukoza diye isimlendirilen ve kalın bağırsağın döşendiği yeri kaplayan madde küçük yumrular oluşturur. Bu yumrulara polip adı verilir. Polipler iyi huylu olarak nitelendirilen ve büyüme potansiyeli bulunmayan bir kitlelerdir. İşte bu polipler ilerleyen zamanla kansere dönüşür. Kansere yol açmadan bu poliplerin fark edilmesi tedaviyi de oldukça kolaylaştırır. Zamanlama da bir genelleme yapmak gerekirse, poliplerin sadece yüzde 15’i 10 sene içerisinde kansere dönüşür. Bu sürecin uzun olması tedaviyi de kolaylaştırır. Bu nedenle düzenli .

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...