Basur Kanamasında Ne Yapmak Gerekir?

basur kanamasıBasur herkesin hayatını zehir eden bir hastalık olarak bilinir. Gerekli önlemler alınmazsa gün geçtikçe ağrılarınız artmaya, şişlikleriniz daha da büyümeye ve sık sık kanamaya neden olur. Bu da hayatı daha da çekilme hale getirir. Bu nedenle gerekli önlemler alınmalı. Beslenme bu konuda oldukça etkilidir. Bol posalı yiyecekler yiyerek sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun verdiği ilaçlar da oldukça önemlidir. Fakat bazen ne yapsanız da basur gerileme göstermez, gün geçtikçe gerilemeye devam eder. Yastıkçık sarkmaya ve anüs tahriş olmaya devam ettikçe, kanamalar da şiddetlenerek devam edecektir. Genelde doktorlar bunun için, her dışkılama sonrası, oturma banyosu önerirler. Oturma banyoları da, hemoroidin gerilemesine oldukça fazla katkı sağlar.

Toplum da sık gördüğümüz davranış biçimi, hemoroid nedeni ile bir kanama meydana geldiğinde, kişinin kendisini acile atması ile oluşur. Eğer başınıza böyle bir durum gelirse, yani kanama başlarsa, öncelikli olarak sakin olun. Çok acı verici bir durum olduğunu biliyoruz, fakat korku ile yapacaklarınız daha büyük sıkıntılara neden olacaktır. Eğer kanama kendiliğinden durmuyor ise ancak o zaman doktora gidilmeli. Kanama hemoroid de sık görüldüğü için, çok yadırganmaz. Fakat tekrar etmemesi elinizde. Daha önce internet sitemizde ki önerileri uygulayarak hemoroidi geriletebilir ve yaşamınızı daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Öncelikli olarak yediklerinize çok dikkat edin. tüketerek, kabız olmanızı ve sert dışkıyı engelleyin.  Tam tahıllı buğday ekmeği, kepek ekmeği, bol sebze ve meyve, kuru baklagil gibi yiyecekler tüketerek kabızlığı önleyebilirsiniz. Tabi kabızlığı önlemek isterken ishal olmak da ayrı bir tehlikedir. Kansızlık sorunu çekeceğinizden, ishal olmak ağır sonuçlar doğurabilir. O nedenle dikkat etmelisiniz. Ayrıca en az günde 1 kere, en çok günde 3 kere tuvalete girmelisiniz. Daha önce de dediğimiz gibi, her dışkılama sonrası sıcak su da oturarak, oturma banyosu yapmalısınız. Ayrıca kanamaları engellemek için önerilen bitkisel bir yöntem de kuru üzüm tüketimidir. Kuru üzümün bağırsaklarda ki rahatlatıcı etkisi hemoroidde ki zorlanmaları engeller.

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...