Basur Hakkında

basur hakkındaHemoroid ya da halk arasında söylenen isimleri ile toplumda sık görülen hastalıklardır. Anal yollarda ki toplar damar genişlemesi ile oluşur. Yani varisin aynısıdır.

Belirli zorlanmalar ve ıkınmalar anal yollarda ki damarların üzerinde bir basınç ve baskı oluşturur. Damarlar bu baskılara uyum sağlamak için genişleme gösterirler. Bu genişleme de anüsün dışına çıkmasına ve oradan sarkmasına neden olur.

30 yaşın üzerinde ki her iki kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Belirli önlemler ile baskı altında tutulabilirler. Kendilerini yolları ile gösterirler.
Peki niçin ortaya çıkarlar? Genel olarak zorlanmalardan dolayı meydana gelirler.

Kabızlık ve buna benzer durumlar, zorlu dışkılamayı getirirler. Dışkılama sırasında zorluk çekmek, ıkınmak, bu damarlarda ki genişlemeye neden olacaktır. Bu genişlemenin adı da hemoroid olarak geçer tıp dilinde. Buna sebep olacak başka durumlar da vardır.

Kilo sorunu olanlar ve hareketsiz bir yaşantısı olanlar da çok sık görülür. Gereğinden fazla alkol tüketimi, makat bölgesini zorlayan bazı sporların yapılması, uzun süre hareketsiz oturmak, Gerekli lif oranı olmayan ürünler tüketilmesi bu soruna neden olan etmenlerdir.
Genel olarak iki çeşit basur çeşidi bulunmaktadır. Bunlar iç hemoroid ve olarak adlandırılırlar. anüsün direk kapanmasını sağlayan yastıkçıkların sarkması ile meydana gelir. İç hemoroid ise daha yukarıda ki kaslarla ilgilidir. Bu nedenle sarktığı hemen görülmez. Kanama ve ağrı ile kendisini gösterir.
Peki buna nasıl engel olunabilir? Öncelikle kabız olmamanız gerekir. Kabızlık hemoroidde en büyük problemdir. Hatta oluşmasında temel etken kabızlıktır. Hemoroidin ilerlemesine ve daha büyük sıkıntılara neden olur. Ayrıca inanılmaz derece de ağrı ve kanamalara da neden olur. Ikınmamak da aynı derecede önemli. Ikınmalar damarlarda ki basıncı arttırdığı için genişlemelere neden olur. Bu nedenle dışkılama sırasında ıkınmamaya gayret edin.
Ayrıca tüketeceğiniz yemekler de oldukça önemlidir. Kesinlikle bol baharatlı, acılı ve aşırı alkolden uzak durmalısınız. Bunlar da hemoroidi arttıran ve tetikleyen şeylerdir. Uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle egzersiz ve yürüyüş sıklıkla gerekir.

Hemoroid ya da halk arasında söylenen isimleri ile mayasıl ve basur hastalıkları toplumda sık görülen hastalıklardır. Anal yollarda ki toplar damar genişlemesi ile oluşur. Yani varisin aynısıdır. Belirli zorlanmalar ve ıkınmalar anal yollarda ki damarların üzerinde bir basınç ve baskı oluşturur. Damarlar bu baskılara uyum sağlamak için genişleme gösterirler. Bu genişleme de anüsün dışına çıkmasına ve oradan sarkmasına neden olur. 30 yaşın üzerinde ki her iki kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Belirli önlemler ile baskı altında tutulabilirler. Kendilerini dışkılama sırasında kanama ve ağrı yolları ile gösterirler. Peki niçin ortaya çıkarlar? Genel olarak zorlanmalardan dolayı meydana gelirler. Kabızlık ve buna benzer…

0%

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

basur

Basur (hemoroid)

Basur son yıllarda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline geldi adeta. Hem kadın hem ...

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

Bir yorum

  1. Basur Tedavisi Admin

    sağolun güzel yazı