Basur genel cerrahi

basur cerrahiİnsan  yaşamının devam  edebilmesi  için en başta kişinin sağlıklı bir bedene sahip olması gerekmektedir. Dikkat edilmediği takdirde ölüme kadar götüren hastalıklar oluşmaktadır. Hastalıklar kişinin hayat düzenini de olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde bu hastalıkların en başını çeken tıp dilinde hemoroid halk dilinde mayasıl ya da mayadır olarak bilinen basurdur.

Anüste pek çok toplardamar bulunmaktadır. Hastanın genel sorun olarak fazla ıkınmasından kabızlıktan ishalden beslenmesine dikkat etmemesinden tuvalet ihtiyacının geldiği zaman tuvalet ihtiyacını hemen karşılamamasından gibi nedenlerden dolayı bu toplardamarlar içerisinde basınç artmaktadır. Damarlar ise artan basıncı dengelemek için bir süre sonra genişlemeye başlar ve bu genişlemenin sonucu makattan dışarı çıkmaktadır. Dışarı çıkan damarlar kırmızı ve mor renkte olurlar.

Damarlar dış ortamda bulunduğu için tahrip olur ve sık sık kanama meydana gelmektedir. Bunun tedavisi için en etkili yöntem   tarafından alınan tedavidir. Basur ilerleme durumuna göre sınıflara ayrılmaktadır. Birinci derece basurda gözle görünen bir belirti yoktur. Önerilen tedavi yöntemi lazer tedavisidir.

İkinci dereceden iç basurda yine belirli bir görünürlük yoktur. Hasta ıkındığı zaman dışarı çıkar ve kendiliğinden geri içeri girmektedir. Kanama meydana gelmektedir  ve bir süre sonra kansızlık görülebilmektedir. Bu basur çeşidine boğulmuş basur da denilmektedir. Tedavi yöntemi olarak lazer ve boğma yöntemi uygulanmaktadır.

Üçüncü derece iç basurda hasta dışarı çıkan damarları kendi el yardımıyla içeri sokmadığı sürece içeri kendiliğinden girmemektedir. Kanama azdır fakat ağrı ve kaşıntı oldukça fazladır. Önerilen tedavi yöntemi lazer ve lastik banttır. Dördüncü derece iç basur ise en ilerlemiş basurdur. Buna cerrahi yöntem ve ameliyatsız evre küçültücü yöntemdir. Bunlar sadece tıpta uygulanan tedavilerdir.

Tedavisiz yöntemlerde pek çok ilaç çeşidi vardır. Hasta özellikle ağız yoluyla alınan ilaçlarda kesinlikle bir etki görecektir. Ameliyat tarzı işlemlerden çekinen hastalar için ilaç yöntemi  basurdan kurtulmanın en etkili yöntemlerindendir.  Basur genel cerrahi ameliyat aşamasına gelmeden ilaç kullanımı en etkili yöntemdir. Bu duruma gelmemek için zamanında ufak olarak görünen rahatsızlılar önemsenmeli ve tedavi yöntemi seçilmelidir.

İnsan  yaşamının devam  edebilmesi  için en başta kişinin sağlıklı bir bedene sahip olması gerekmektedir. Dikkat edilmediği takdirde ölüme kadar götüren hastalıklar oluşmaktadır. Hastalıklar kişinin hayat düzenini de olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde bu hastalıkların en başını çeken tıp dilinde hemoroid halk dilinde mayasıl ya da mayadır olarak bilinen basurdur. Anüste pek çok toplardamar bulunmaktadır. Hastanın genel sorun olarak fazla ıkınmasından kabızlıktan ishalden beslenmesine dikkat etmemesinden tuvalet ihtiyacının geldiği zaman tuvalet ihtiyacını hemen karşılamamasından gibi nedenlerden dolayı bu toplardamarlar içerisinde basınç artmaktadır. Damarlar ise artan basıncı dengelemek için bir süre sonra genişlemeye başlar ve bu genişlemenin sonucu makattan dışarı çıkmaktadır. Dışarı çıkan…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 5 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

Basur hastalığının belirtileri

Basur hastalığının belirtileri

Basur hastalığının belirtilerinde ilk sırayı alacak olan madde makatınızda ve çevrenizde kaşıntıların başlamasıdır. Bu kaşıntılar ...

Basur hastalığına ne iyi gelir

Basur hastalığına ne iyi gelir

Basur hastaları ilerleyen yaş dönelerinde daha sık görülen aynı zamanda gebelerde sıklıkla rastlanan genel olarak ...

Bir yorum

  1. Piyasadaki şarlatanların sattığı tek dertlerinin milletin cebindeki para olan kişiler yüzünden millet tek çare olarak ameliyat olarak görüyor. Aslında değil iyi araştirilırsa piyasada etkili ürünler mevcut aslında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir