Basur Belirtileri Nelerdir?

Halk dilindeki adı ilBasur Belirtileri Nelerdir?e olan tıp dilinde hemoroit olarak bilinen makatta meydana gelen rahatsızlık ülkemizde de neredeyse her 10 kişiden birinde görünen yaygın bir hastalıktır.

Basur, kişilerin makat bölgesinde tuvalet ihtiyacı ile birlikte ve bu durumda zorlanmalarıyla daha doğrusu kabızlık ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olurken bunun yanı sıra özellikle kadınlarda doğum esnasında ıkınmalar ve zorlanmalar ile birlikte de makat bölgesindeki damarların dışarı çıkması ile oluşan bir hastalıktır. nelerdir? Sorunuza bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız.

Basur belirtileri ilk olarak tuvalet ihtiyacı giderilmek istenirken acı ve sancı çekmek şeklinde görülebilir. Yine makatta kanama da bir diğer basur belirtileri arasındadır.

Kabızlık olan kişilerde genellikle zorlanmaya bağlı olarak ilerleyen süreçlerde meydana gelen bu hastalık için önceden tedbir almak ve mümkün olduğunda tuvalet ihtiyacı için çok zorlanmak yerine beslenme şekline önem vermek daha doğru olacaktır. Sıvı tüketmek ve fazla katı yiyeceklerden uzak durmak henüz belirti şeklinde olan basur hastalığının ilerlemesinin önüne geçmiş olacaktır.

Basur hastalığında ileri safhalarda belirti olarak oturamama sorunu ile karşılaşmak mümkündür. Pek çok kişi makat bölgesinde dışarı çıkmış görüntüsü bulunan damarların şişmesi dolayısıyla günlük yaşamda da ciddi anlamda hareket kısıtlaması çekerler. Bununla birlikte oturarak çalışanlarda da sıklıkla görülen hastalığından kurtulmak için beslenmenin düzenli olması önemlidir.

Basur belirtileri nedir? Sorusuna cevap olarak makatta ağrı, sızı ve dışarı doğru çıkan damarların şişmesi gösterilebilir. Bu belirtilerden herhangi biri sizler de bulunuyorsa daha da hastalığınız ilerlemeden tedavi yollarını aramanız gerekir. Hastalığın ilerlemesi yukarıda da bahsettiğimiz makattan dışarı çıkan damarların şişme ve büyümesine bağlıdır.

Şişme ne kadar büyük olursa bu durum sizlerin hem daha fazla acı çekmenize hem de hareketlerinizin kısıtlanmasına sebep olur. Bu açıdan da muhakkak çekinmeden en ufak belirtiler sizde de bulunuyorsa doktora görünmeniz gerekecektir.

Yukarıda belirttiğimiz basur belirtileri sizler de bulunuyorsa en kısa sürede doktora görünmeniz bu rahatsızlığın ilerlememesi için önemli olacaktır.

 

Halk dilindeki adı ile basur olan tıp dilinde hemoroit olarak bilinen makatta meydana gelen rahatsızlık ülkemizde de neredeyse her 10 kişiden birinde görünen yaygın bir hastalıktır. Basur, kişilerin makat bölgesinde tuvalet ihtiyacı ile birlikte ve bu durumda zorlanmalarıyla daha doğrusu kabızlık ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olurken bunun yanı sıra özellikle kadınlarda doğum esnasında ıkınmalar ve zorlanmalar ile birlikte de makat bölgesindeki damarların dışarı çıkması ile oluşan bir hastalıktır. Sorunuza bu yazımızda yanıt vermeye çalışacağız. Basur belirtileri ilk olarak tuvalet ihtiyacı giderilmek istenirken acı ve sancı çekmek şeklinde görülebilir. Yine makatta kanama da bir diğer basur belirtileri…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: Be the first one !

Bu yazı ilginizi çekebilir

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid Çeşitleri

Halk arasında mayasıl yahut basur olarak da adlandırılan hemoroid çeşitleri genellikle ikiye ayrılmaktadır. Bunlar iç ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir