Basur Belirtileri

Basur Belirtileri hemoridin halk dilinde kullanılan diğer adı olarak tanımlanır. Makat (anüs) içinde bulunan toplar damarlarda çeşitli sebeplerden dolayı basınç artar. Bu damarların yapısı genişlemeye müsaittir. Artmış basıncı dengelemek için genişleyen bu damarlar makat bölgesinden dışarı sarkarlar.

Sık sık kanamaya sebep olan dışarı çıkmış damar yumruları mor ve kırmızı renkte olurlar. Damarların tahriş olup delinmesi kanamanın ana nedeni olarak bilinir. Toplumda yaygın olarak görülen basur (hemoroit) çoğunluka 50’li yaşların sonrasında kendini gösterir.

Basur (hemoroit) dediğimiz oluşum zaten vücudumuzda bulunan bir yapıdır. Anal kanallardaki damarsal yapılardır bunlar.

Basurun (hemorit) ana nedeni toplar damarların bozukluğuğudur. Başlıca sebepleri kronik kabızlıktan dolayı oluşan aşırı ıkınma ve hamilelik sonucu oluşan damar genişlemeleri olarak bilinir. Doğuştan gelen sebeplerde basur (hemoroit) hastalığına yol açabilir. Damar duvarlarının doğuştan zayıf olması basurun (hemoroit) kalıtsal olma yönünü ortaya çıkartır.

Bunların dışında basurun başka nedenleride vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Hareketsiz bir yaşam biçimi.

Makat bölgesine zarar verecek sporlarla uğraşmak.

Lifli gıdaların yeterince tüketilmemesi.

Bağırsak bölgesinde oluşan tümörler.

Basur (hemoroit) belirtileri nelerdir?

Genellikle basurun (hemoroit) belirtileri yada olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

İç basur (hemoroit) rektum içerisinde oluştuğu için şişen damarlar hissedilmez, görülmez ve aşırı büyümediği sürece her hangi bir rahatsızlığa neden olmazlar. Belirtileri ancak dışkılama sırasında görülmektedir. Kabızlık sebebiyle sertleşen dışkı anüsü zorlar ve şiş damarların bulunduğu bölgeden geçerken kanamaya yol açar. Zorlanmadan dolayı oluşan kanamalar basur (hemoroit) nedeniyle görülen ağrıların çoğalmasına yol açmaktadır.

Dış basur (hemoroit) anüs çevresindeki derinin yüzeye yakın bölümünde yer alan ve dışarıdan bakıldığında görülebilen damarlardır. Büyüklükleri mercimek kadar olabildiği gibi yumurta büyüklüğüne kadar çıkabilmektedir.

Hastanın eline gelmesi ve estetik olarak rahatsızlık dışında ciddi şikayet yapmayan bu damarlar aşırı şiştiğinde ve basınca maruz kaldıklarında aşırı ağrıya sebep olurlar.

Aşağıda yazan belirtiler sizdede var ise basur (hemoroit) hastalığınız olabilir.

Dışkılama esnasında görülen kanama.

Ağrılı ve yetersiz bağırsak hareketleri.

Anüs (makat) içerisinde veye yakınlarında oluşan şişlik ve ağrılar.

Oturma esnasında hissedilen ağrılar.

Basur hemoridin halk dilinde kullanılan diğer adı olarak tanımlanır. Makat (anüs) içinde bulunan toplar damarlarda çeşitli sebeplerden dolayı basınç artar. Bu damarların yapısı genişlemeye müsaittir. Artmış basıncı dengelemek için genişleyen bu damarlar makat bölgesinden dışarı sarkarlar. Sık sık kanamaya sebep olan dışarı çıkmış damar yumruları mor ve kırmızı renkte olurlar. Damarların tahriş olup delinmesi kanamanın ana nedeni olarak bilinir. Toplumda yaygın olarak görülen basur (hemoroit) çoğunluka 50’li yaşların sonrasında kendini gösterir. Basur (hemoroit) dediğimiz oluşum zaten vücudumuzda bulunan bir yapıdır. Anal kanallardaki damarsal yapılardır bunlar. Basurun (hemorit) ana nedeni toplar damarların bozukluğuğudur. Başlıca sebepleri kronik kabızlıktan dolayı oluşan aşırı ıkınma…

Makaleye oy verebilirsiniz...

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

Bu yazı ilginizi çekebilir

Bağsur Belirtileri

Bağsur Belirtileri

Basur tıp dilindeki adıyla hemoroit, makattaki kılcal damarların zorlanmanın da etkisiyle dışarı çıkması ve bu ...

Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid Çeşitleri

Halk arasında mayasıl yahut basur olarak da adlandırılan hemoroid çeşitleri genellikle ikiye ayrılmaktadır. Bunlar iç ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir