Ağrısız ve Basit Hemoroid Tedavisi

longo ameliyatıHemoroid çağımızın en sıkıntılı ve yaygın hastalıklarından biri olup çıktı. Sadece bizim ülkemizde değil, tüm Dünya’da giderek yaygınlaşan bir hastalık. Dünya üzerinde ki beslenme alışkanlığının, hazır yiyeceklere kaydığı için, Her 3 kişiden birinde mutlaka rastlanıyor bu hastalığa. Bizim toplumumuzun yemek kültüründe ki bol baharat ve acı, sebzenin yerinin oldukça az olması, bu hastalığın bizim toplumda daha yaygın olduğunu gösteriyor. Özellikle 30 yaşın üzerinde ki her 2 kişiden birinde hemoroid hastalığı mevcut. Bu kadar yaygın olması, tedavisinde de bir takım yenilikleri beraberinde getirmiştir.
Peki bu hastalık neden bu kadar yaygın? Nasıl oluşur bu hastalık? Bu hastalığın oluşmasında bir çok etken bulunur. Hepsini saymak, sayfalarca yazmayı gerektirebilir. Ama en yaygın olanları sıralamak gerekirse; uzun süreli kabızlık, uzun süreli ishal, yanlış tuvalet alışkanlığı, tuvalette fazla ıkınma, yanlış beslenme alışkanlığı, Uzun süre hareketsiz oturma ya da uzun süre ayakta durmak bu hastalığa neden olabilir. Genel olarak zorlanmalardan meydana gelir. Hastalık anal yollarda ki toplar damarların genişlemesinden oluşur. Bir takım zorlanmalar, ıkınmalar vs. toplar damarda ki kan basıncını arttırır. Damarlar, bu kan basıncına uyum sağlamak için, genişlerler. Bu damarların bulunduğu yastıkçıklar da genişler, sarkar ve memeleşir. İşte bu hastalığa hemoroid, basur ya da mayasıl adı verilir.
1990’lı yılların başından bu yana Avrupa’da kullanılan bir hemoroid tedavisi var. Ülkemizde anca 2000’li yılları başında gelmiş ve artık yeni yeni yaygınlaşmıştır. Bu tedavinin adı; “”. Bu tedavi yöntemi, oldukça basit bir yöntemdir. Hastalar ilk gün içerisinde normal yaşantılarına dönebiliyorlar. Cerrahi tedavinin işleyiş prensibi de oldukça basit. Sarkan hemoroid damarlarını kesip, bir kısmını alıp, geri kalanlarını dikiyorlar. Damarlarda her hangi bir sinir bulunmadığı için, herhangi bir ağrı da olmuyor.
Hastaların bu müdahaleden sonra, hayatlarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece, hemoroid tekrar tekrar ortaya çıkacaktır. Bol lifli yiyecekler tüketip, hareketsiz yaşamdan uzaklaşmalısınız. Bol su tüketilmeli, bol sebze ve meyve yemeli, tam tahıllı buğday ekmeği tüketmelisiniz. Gün içerisinde mutlaka yürümelisiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri, Nedenleri, Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basur (Hemoroit) Nedir ve Neden Olur? ‘’Basur’’ yani tıp dilinde Hemoroit her yaş ve cinsiyette, ...

kuru_meyveler-kabizlik

Hemoroid rahatsızlığında beslenme önerileri

Hemoroid pek çok kişinin sıkıntı yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hemoroid’de nasıl beslenilmesi gerektiği hastalar tarafından ...